Очакванията за корпоративните печалби в САЩ са спаднали през последните няколко седмици. Безпрецедентното поскъпване на акциите, което започна след избирането на Доналд Тръмп за президент в началото на ноември, сега води до нови рискове за Уолстрийт, пише Financial Times.
Високо, но недостатъчно
Анализаторите предвиждат през първото тримесечие компаниите от индекса S&P 500 да отбележат среден ръст на печалбите от 9%. Въпреки че това е доста голям растеж, предишните прогнози бяха за двуцифрено повишение от 12.3%. За сравнение, през последните три месеца на 2016 г. печалбите на компаниите, включени в индекса, нараснаха средно с 4.9%.
В момента индексите в САЩ са на рекордно високо ниво. Акциите на компаниите от S&P са се вдигнали средно с 6.2% от началото на годината, като индексът е само с 1% по-ниско от историческото си високо ниво, което достигна на 1 март тази година.
С високо оценените активи обаче идват и високи рискове. Според изчисленията на икономиста от Йейлския университет Робърт Шилер съотношението на цена към печалба е достигнало до най-високото си ниво от 15 години насам през този месец. Според Николас Колас, главен маркетингов стратег на Convergex, това е нормален тренд, като очакванията на анализаторите най-вероятно ще спаднат още повече, ако няма по-голямо раздвижване около плановете на президента на САЩ Доналд Тръмп, който обещава радикална данъчна реформа. "Ако само гледаме числата, не бихме сметнали, че има планове за намаляване на корпоративните данъци и вдигане на разходите за инфраструктура. Това е невидимо за числата", коментира той.
Прекален данъчен оптимизъм
"Може би инвеститорите са прекалено оптимистични относно промените върху фискалната политика от страна на президента", коментира Ръс Кьостерих, портфолио мениджър в BlackRock. Според него големите проблеми във Вашингтон, сред които тези за здравеопазването и имиграционната реформа ще забавят плановете за данъчна реформа на новата администрация и засега тя ще остане на по-заден план в дневния ред на Белия дом. Именно данъчната реформа обаче изглежда като една от най-универсално добре приеманите политики на Тръмп. Още след избирането му индексите започнаха продължително повишение, което продължава и до днес, а Dow Jones премина през два крайъгълни камъка - 20 хил. и 21 хил. пункта.
Друга причина за повече внимание от страна на инвеститорите са макроикономическите данни на САЩ. Докато те са най-малкото солидни в последните месеци, според Кьостерих "икономиката може да не отбелязва такъв растеж, на какъвто се надявахме в началото на годината". Според него американската икономика към момента със сигурност се намира в по-добро състояние, отколкото преди година, но това не е задължително да продължи дългосрочно.
Очакванията за корпоративните печалби в САЩ са спаднали през последните няколко седмици. Безпрецедентното поскъпване на акциите, което започна след избирането на Доналд Тръмп за президент в началото на ноември, сега води до нови рискове за Уолстрийт, пише Financial Times.
1 коментар
9% ли?
По-малко ще е. И ще продължи да пада...