Verizon - 145
АТ&T - 134
T-Mobile - 71
Sprint - 58
Два от четирите най-големи телекома в САЩ - Sprint и T-Mobile, са започнали разговори за евентуално сливане, пише Bloomberg. Това е поредният опит за още по-голямо консолидиране на пазара в страната, който, въпреки че е един от най-следените сектори от регулаторите, се контролира от 4 компании - T-Mobile, АT&T, Sprint и Verizon.
Bloomberg се позовава на свои вътрешни източници за информацията. Според тях първите разговори са били неформални, но на най-високо ниво - между директори от японската SoftBank, която е най-големият акционер в Sprint, и представители на Deutsche Telekom - собственик на T-Mobile. Дискусиите са все още в начална фаза и се провеждат при закрити врата, като никой от компаниите не е дал коментар по темата.
T-Mobile, изглежда, не смята да губи време в търсенето на възможност за сливане. В последната година разговорите за сделки бяха забранени, след като американското правителство проведе търг за няколко честоти, които бяха разпределени сред различни компании. Едно от ключовите условия на търга беше, че в рамките на една година спечелилите права за честотите няма да имат възможност да сключват сделки. Тази година приключи през миналата седмица.

Ясните намерения на T-Mobile
Още тогава от T-Mobile излязоха с коментари, че започват да се оглеждат за евентуално голямо сливане. Sprint изглежда като най-логичния вариант, но не е задължително единствената опция. Инвеститорите и анализаторите смятат, че T-Mobile има и други възможности, включително и това да остане независима компания или да се комбинира с други компании като Dish Network или Comcast в опити да подобри собствената си мрежа. Oт Т-Mobile коментираха през април, че закупуването на новите честоти през миналата година е дало възможност на компанията да "се конкурира във всеки ъгъл на страната".
Президентът на SoftBank Масайоши Сон заедно с изпълнителния директор на Deutsche Telekom Тим Хойтгес вече са обявили пред инвеститори в компаниите си през тази година, че са отворени към дискусии за консолидация. Все още няма наети банки, които да консултират двата телекома. След новината за разговорите акциите на Deutsche Telekom се вдигнаха с 5%, докато тези на Sprint отбелязаха ръст от 1.5%. Тя не е особено неочаквана, след като през февруари Reuters съобщи, че се изчаква само да изтече забранителният срок от една година.
Регулаторният риск
Дори и двете компании да стигнат бързо до съгласие за сливане, остава големият риск от неодобрение на сделката от регулаторните органи в САЩ. Телекомуникационният сектор е напълно доминиран от Verizon, AT&T, T-Mobile и Sprint. В края на миналата година AT&T обяви закупуването на Time Warner, но приключването на сделката все още е под въпрос. По време на президентската кампания и двамата кандидати - Доналд Тръмп и Хилъри Клинтън, се обявиха против по-нататъшна консолидация в сектора. Оттогава не е имало политически коментари по темата, но е ясно, че правителството няма намерение да спомага за създаването на нови монополи в индустрията.
За сделка между Sprint и T-Mobile се говореше и през 2014 г., но тя пропадна именно заради регулаторните органи. Тогава Sprint беше финансово по-голямата компания от двете, докато сега T-Mobile е с пазарна капитализация от 55 млрд. долара - с 23 млрд. повече от тази на Sprint.
По данни от последното тримесечие на 2016 г. T-Mobile е трети по големина телеком в САЩ със 71 млн. абонати с договор. Sprint е четвърти с над 58 млн. абонаментни планове. На първите две места са Verizon и АТ&T със съответно 145 и 134 млн. абонати на договор.
Verizon - 145
АТ&T - 134
T-Mobile - 71
Sprint - 58
Два от четирите най-големи телекома в САЩ - Sprint и T-Mobile, са започнали разговори за евентуално сливане, пише Bloomberg. Това е поредният опит за още по-голямо консолидиране на пазара в страната, който, въпреки че е един от най-следените сектори от регулаторите, се контролира от 4 компании - T-Mobile, АT&T, Sprint и Verizon.
1 коментар
Малка България има 3 оператора, монополистите от САЩ зорлем искат да стигнат до същата бройка. Естествено, че не трябва да се позволява! Единственото, което ни спасява от картел в момента е малкия и нерастящ пазар! В Америка нещата са други.