Три големи мандри искат промяна на опаковките за кисело мляко по БДС
Окончателното решение трябва да бъде взето от техническия комитет към Института за стандартизация


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Три фирми - ОМК ("Обединена млечна компания"), "Димитър Маджаров-2" и "Полидей" (марка "Домлян"), поискаха промяна в стандарта за българското кисело мляко (БДС) в частта му за опаковките. Те настояват стандартът да разреши опаковките да са "от материали, предназначени за контакт с храни, съгласно изискванията на европейските и националните нормативни актове". В момента БДС допуска само три вида опаковки - от стъкло, керамика или полистирен. В петък (16 юни) се проведе обществено обсъждане в Българския институт за стандартизация (БИС).
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
6 коментара
А аз искам да заложите в стандарта по БДС и размера на кофичката - да бъде 500мл!!!
Навремето бяха по 500мл(за много кратко просъществува и опаковка от 250мл).
За двата размера кисело мляко ползваха едно и също фолио на което беше отпечатана цената: 500мл 0,23лв/250мл 0,12лв
А пък най-истинският вкус и качествени марки дори не са по БДС - хармоника, вършец и тн
От 10 г ям перфектно кисело мляко по мой стандарт. Веднъж седмично, сутринта в 6.30 съм на кошарата. 6-8 л овче мляко по 2 лв/л. Варене, заквасване с моята закваска и Да ти..... българските фирми. Понякога си купувам и от Турция-истинско е! Зимата като засушат овцете, ходя на кравефермата и млякото го взимам от доилния апарат!
Полистиренът не е толкова безобиден към днешно време, както го представят. Стиренът бе обявен през 2014г. за канцероген. Компании, като "Макдоналд" замениха опаковките от PS (6) преди години. Съединения на стирена се използват за контрацептиви при мъжете. Питам се аз защо толкова се държи на този полимер ? Казват от Агенцията по храните някой не спазил стандарта. Че кой го е спазил като на пазара няма кофичка от PS а от съполимер на стирена с изопрена или бутадиен стиреновия каучук, а той се различава коренно от чистия PS. PS отделя свободно мономер, да не говорим при нагряване и в присъствието на мазнини. Полипропилена PP (5) е по- безопасен и химически устойчив. Издържа на изваряване, за това детски шишета, спринцовки, съдове за микровълнови фурни са от този полимер. PP е синтезиран е много по-късно от PS . За неговата преработка трябват специални, прецизни машини и най-вече специалисти !
Нашата работа е - оти да си карам нов електромобил, като имам парна машина.......
Че има лобистки интереси има, ама тука е така, знаем се.
Относно материала, интересно, че всички вакуум фолиа, бутилки и др хранителни опаковки са произведени от полиетилен (ПЕ), полипропилен (ПП) и полетилен терефталат (ПЕТ).
От полистирен се правят примерно тарелки за меса в газова среда, но и там се ползват фолиа, съдържащи горните материали + други.
Еееех да се върне 1972......
До коментар [#3] от "chichka":
И аз така! И си го квася в стъклени буркани. В големите градове има млекомати. Съветвам да се купува от тях мляко, а не от разносната търговия.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.