Проверка установи двоен стандарт в храните за българския и за западните пазари
Налице са и вкусови, и ценови разлики при проверените продукти, съобщи министър Румен Порожанов
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Има вкусови и ценови разлики между продуктите, изследвани от агенцията по безопасност на храните, които се продават на българския пазар и в страните от Западна Европа. Различия са открити при 20% от проверените храни. Това стана ясно от изявление на земеделския министър Румен Порожанов след заседението на Министерския съвет в сряда.
Сравнителният анализ на качеството на храните беше провокиран от изнесени данни на потребителски организации в други източноевропейски страни за наличие на разлики в качеството на хранителни продукти, произведени от един и същ производител и предлагани на различни пазари.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
2 коментара
Тези 3 % плодово съдържание в сока са от водата с която изплакват варелите тук, за да няма загуби 😂
Политически шум за пред по-простия електорат, който електорат обаче е по-голямо като брой, което се отразява при гласуването на изборите. Удрят го на чувства, щото истината е че за да оправиш разликата в качеството и грамажа, ще трябва електората да харчи (а съответно и да печели) като у немско. Ако вие произвеждате нещо и зависите от продажбите, къде щяхте да наблягате с качество и количество, на някой голям и богат пазар, или на някой малък и беден пазар? А къде бихте се сблъскали с повече конкуренти и съответно да се стигне до сваляне на цени, където се биете за оборота на голям и богат пазар, или ще правите дъмпинг на някое малко и едва кретащо пазарче, дето не може да завърти оборот да си платите наема на сградата и заплатата на персонала? Ей ви ги причините предлаганото у нас да е по-нискокачествено, по-скъпо и с по-малък грамаж — нямаме парите и хората дето да купуват по много и да привличат конкурентите дето да се състезават с вдигане на качество и сваляне на цените.
Това дето го говорят, че политици щели да оправят качеството и цените с наредби, са си поредните предизборни обещания без шанс да станат реалност.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.