Компаниите ще увеличават инвестициите в Интернет на нещата до 250 млрд. евро

Производството, транспортният бизнес и комуналните услуги ще са едни от най-печелившите, смятат от Boston Consulting Group

Технологичните гиганти ще са първите инвеститори в Интернет на нещата.
Технологичните гиганти ще са първите инвеститори в Интернет на нещата.
Технологичните гиганти ще са първите инвеститори в Интернет на нещата.    ©  Reuters
Технологичните гиганти ще са първите инвеститори в Интернет на нещата.    ©  Reuters
Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Интернет на нещата е концепция за разработване на взаимовръзка между физически устройства, превозни средства, сгради и други предмети, наричани още "свързани устройства" или интелигентни устройства. Вградени електронни елементи като софтуер, сензори, механизми и мрежова връзка ще позволяват събиране и обменяне на данни с цел анализ на дейността на обектите.

До 2020 г. разходите на компаниите за разработки по Интернет на нещата ще достигнат 250 млрд. евро годишно, очаква Boston Consulting Group (BCG). Според анализаторската компания близо половината от тези разходи ще са дело на производствения сектор, транспортния бизнес и комуналните услуги, които ще извлекат най-голяма полза от внедряването на постиженията на Интернет на нещата, пише Financial Times.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

3 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    fve avatar :-|
    Федор Езерский
    • - 2

    Мен малко ме притесняват тези инвестиции. Представете си само как руските хакери ви сменят паролата на входната врата и пускат на макс крановете с водата, бойлера, фурната и пералнята. #КОЙ ще плаща после?

    Нередност?
  • 2
    zmei.gorqnin avatar :-|
    инж. Ганев - малцинство от 5.87%

    [quote#0:"статията"] Анализирайки данните от близо 900 сензора на Siemens, разположени във всеки един от локомотивите, техниците на Amtrak могат по-лесно да се справят с техническите проблеми на превозните средства, в някои случаи дори преди те да са възникнали. Отчетената от датчиците информация се приема чрез безжична връзка от специализирани центрове.... [/quote]

    Подходът се нарича 'телематика' и в аналогов вид го има от ... преди Втората световна ... :-))))
    Просто компютърните мрежи за малки устройства (IoT) и мобилните мрежи много го улесняват.

    А пък GE от няколко години слагат в самолетните си двигатели комуникационно оборудване и чрез сателитна мрежа предават параметри от работата на двигателите докато са във въздуха, и си ги наблюдават как работят ...

    Нередност?
  • 3
    cristo_n avatar :-|
    cristo_n

    "Интернет на НЕЩАТА" - е няма такова заглавие...

    Нередност?
Нов коментар