
Десетилетие след влизането на България в Европейския съюз и след дълбока световна криза икономиката на страната изглежда стабилна и променена. Днес новите и разширените заводи са поне стотина, IT компаниите от малки гаражни начинания вече се превърнаха в средно големи дружества, дори субсидираното с милиарди зърнопроизводство даде база за местни преработвателни гиганти на слънчоглед и рапица. Накратко, през тези десет години растат компаниите, които са потърсили и намерили външни пазари и не зависят от управляващите. Рекордният износ на стоки през 2016 г. показва, че за хиляди компании годината е най-силна. За други обаче не е. Уязвим е моделът на фирмите, които разчитат главно на държавата и еврофондовете, най-вече в строителството.
Пред по-големият ръст остават две прегради - лошата бизнес среда и липсата на хора. За първото не изглежда държавата да прави истински стъпки. Превзетата от корупция и лобистки интереси администрация и съдебната система, която не гарантира сигурност на собствеността, гони както чужди, така и местни предприемачи.
А дефицитът на хора никога досега не е бил толкова остър. И тук усилията на държавата са невидими. Частният сектор опитва да се бори през собствени обучителни програми и като се разширява географски към нови градове. Така след насищането на Пловдив с нови заводи собствениците им започнаха да привличат персонал и от далечни точки на страната. Други избраха за новите си фабрики различни градове като Димитровград, Шумен, Пазарджик Софтуерните компании и туристическият бизнес пък опитват да внесат кадри. В близките години липсата на персонал няма да е пълна спирачка пред развитието на компаниите. Но дългосрочно проблемът е солиден и трябват политики на образование за включване на повече хора на пазара на труда, връщане на емигрирали българи и привличане на таланти от чужбина. Иначе ръстът ще се изпари.
На хартия или PDF

13 коментара
Интересна дефиниция за болна държава от Капитал. Нисък държавен дълг, ниски дефицити с тенденция да паднат под 1%, ниски данъци, стабилно намаляване на сивата икономика водещо до стабилно нарастване на данъчните приходи, един от найвосиките икономически разтежи в европа. И това за малка държава, напусната от 2 милиона от младите и активните си граждани. Стабилна икономическа политика и малка вероятност за големи икономически глупости. Дългосрочна тенденция на повишаване на разходите за образование. Интересно ако беше дошла БСП и беше го ударила на юнашки харчове дали Капиталци щяха да са по-доволни.
Държава която разчита на помощи вече 30 години.. не е стабилна държава. Всъщност е картонена кула.
Бизнес, разчитащ на държавни поръчки и европомощи/проекти/ и държавно осигурен монопол. Също.
Бизнес с износ е добре. Останалият.. ако гравитира покрай ония с парите от помощите и поръчките - също.
До коментар [#1] от "m17":
Ми виж какво научава детето ти в училище. Иди на лекар за нещо по-сериозно. Води дело срещу някой, и ще разбереш в каква държава живееш...
[quote#3:"milenmihailov"]Ми виж какво научава детето ти в училище. Иди на лекар за нещо по-сериозно. Води дело срещу някой, и ще разбереш в каква държава живееш...[/quote]
Именно де, именно — точно в тези сектори се вихри държавата и е нормално да са много зле. При компютърджиите държавата фалира още със "завода за цели проводници" и им се получиха нещата. Гледам че и по бетономорието катарзиса е в разгара, ама ще е по-трудно щото държавата се меси яко, я с ниско ДДС, я с неадекватни правила за концесии, я с липса на равенство пред закона и наказване на своеволията в бранша...
[quote#2:"mickmick"]Държава която разчита на помощи вече 30 години.. не е стабилна държава. Всъщност е картонена кула. [/quote]
Държава която пласира дълг срещу ниска лихва не е картонена кула, а се ползва с доверието на кредиторите. Научете я тази икономика преди да почнете да плюете. Физическо лице дето разчита на помощи повече от 30 години е в опасност, а не държава която си връща дълговете редовно.
До коментар [#3] от "milenmihailov":
Редовно ми се налага да върша изброените от вас неща и съвсем болезнено усещам че не живея в Германия например. И след това се сещам как БСП обещаваше да вдигне пенсиите, да махне плоския данък и да възроди (държавната) индустрия. И то го обещавага Гечев и проф.Иванов, лично виновни за хеперинфлацията и виденовата зима.
И точно затова твърдя че бавно,трудно и с доста перипетии България все пак се движи в правилната насока. И основното което ме притеснява е че нихилизма на повечето българи може да доведе на власт откровенни мошенници или напълно луди които да затрият дори малкото положителни неща.
До коментар [#5] от "gost22":
Отдавна "доверието на кредиторите" е политическо - слушкаме ли получаваме, не слушкаме ли - бой през пръстите.
И да - в момента държавата разчита на европомощите/европроектите/ за да си върши основните задължения по поддържане на инфраструктурата, общините също. ВиК - чакаме пак Европа. За всичко стоим и чакаме Европа.
Казано по друг начин - много сме добре, ама сме на акумулатори.
Икономика с помощи.. субсидии, нагласени обществени поръчки.
Досега редовно си го купувах класацията ,обаче с тази цена ще пропусна тая година. Искрено се надявам все пак да продадете 5 ,6 бройки.
Слаба държава - цена 1 лев - продадена на Шиши...
Само хейтърите ще отрекат, че вървим в правилната посока!