🗞 Новият брой на Капитал е онлайн >>

Пробив в сигурността разкри информация за клиенти на Unicredit

Общият брой на засегнатите е 400 хил., твърдят от италианската банка

Италианската Unicredit стана обект на кибератака
Италианската Unicredit стана обект на кибератака
Италианската Unicredit стана обект на кибератака    ©  Stefano Rellandini
Италианската Unicredit стана обект на кибератака    ©  Stefano Rellandini
Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Италианската банка Unicredit е станала обект на кибератака, като в резултат до персоналната информация по заемите на 400 хил. клиенти е имало неразрешен достъп, пише Financial Times. По думи на финансовата институция пробивите са били два и са настъпили между септември и октомври 2016 г. и отново тази година в периода между юни и юли. Към момента е установено, че нарушението е дело на хакери, които са влезли през компания доставчик, работеща за банката. Няма сведения за откраднати пари или чувствителна информация, какъвто обаче не е случаят с личните данни на потърпевшите и IBAN номерата на сметките им.

Хакерските атаки идват по време, когато Unicredit следва плана на новия си изпълнителен директор Жан-Пиер Мустие да модернизира и укрепи своите информационни системи, като за изпълнението на тази цел е отделила 2.3 млрд. евро. От изявление на Даниеле Тонела, директор на информационния отдел на банката, става ясно, че ударите са били установени при извършване на рутинни проверки от служители. Последните отчитат непозволена активност от страна на потребители на компанията доставчик, която моментално е спряна, достъпът блокиран, а системата актуализирана. Според Тонела атаката е засегнала единствено услугата "prestiti personali", която отговаря за малки по стойност потребителски заеми. Това е първият подобен пробив срещу италианска банка и като такъв той сочи, че браншът, особено в Италия, трябва да увеличи вложенията си в сферата на защита на данните, пише Bloomberg.


Архивът на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

1 коментар
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    vstoykov2 avatar :-|
    Валентин

    Информацията не може да бъде чувствителна, защото няма чувства.

    Това е грешен превод на английското „sensitive information“, което може да значи тайна/конфиденциална/секретна информация (в зависимот от контекста).

    Също така „road map“ или „roadmap“ не се превежда като „пътна карта“, а е „план за действие“.

    Но след толкова много грешни преводи, грешката започва да става вярна. Забелязвам все по-често да се прилагат тези нови термини. Станали са част от българския език.

    Нередност?
Нов коментар