Търговската верига "Лидл България" откри в петък втория си логистичен център в страната. Той се намира в ямболското село Кабиле, инвестицията в него е 80 млн. лв. и проектът беше изпълнен за две години.
За нуждите на компанията в Източна България
Логистичният център "Кабиле" ще поеме зареждането на магазините на германската верига в Източна България, докато първата складова база – тази в с. Равно поле до София, ще отговаря за доставките в западната част на страната.
"Така компанията ще постигне още по-висока оптимизация на бизнес процесите, което от своя страна ще осигури по-свежи и по-качествени продукти и по-добро обслужване на клиентите", каза главният изпълнителен директор на търговската верига Милена Драгийска при откриването.
В новия логистичен център на "Лидл" ще бъдат ангажирани 150 човека. База "Кабиле" се простира върху площ от 200 хил. кв.м. Тя е единствената логистична база в България, сертифицирана по стандарта BREEAM, ниво "Отлично". Сградите в света, които имат подобен BREEAM сертификат, са под 10. Притежаването на такъв сертификат означава висока енергийна ефективност, повишени екологични норми, редица технологии и иновации, каза Милена Драгийска.
При създаването на новата база са използвани екологични и дълготрайни материали. Оборудвана е със соларни панели, пълно LED осветление, както и със система за управление на сградни инсталации. Така складовата база използва с 30% по-малко енергия, отколкото ако бе проектирана и изпълнена като стандартна сграда. Новата логистична база разполага с много по-голяма площ за охладените продукти, както и за дълбоко замразяване в сравнение с тази в с. Равно поле. Обособена е и специална зона за "опасни продукти", каквито са цигарите и запалките, в която се съхраняват продукти с висока степен на пожароопасност.
Допълнителни инвестиции в региона
Освен инвестицията в логистичния център "Лидл България" влага и 1.5 млн. лв. във важни за регион Ямбол и местните общности проекти. Компанията изгражда 7-километров газопровод в с. Кабиле и предоставя безвъзмездно бетонови панели за пътища на община Тунджа. Предстои изграждането на кръстовище пред логистичния център, локално платно за камиони и LED осветление на близките паркинги по автомагистрала "Тракия".
"Лидл България" започна дейността си в България през 2010 г. Днес веригата има 85 магазина в 45 града, две складови бази и над 2200 служители. Така компанията се нарежда сред най-големите работодатели, инвеститори и данъкоплатци в страната, подчертават от ръководството на компанията. През миналата година приходите на компанията са нараснали с 15.4% и са достигнали 747.7 млн. лв., което й отрежда трето място в сектора след "Кауфланд" и "Метро". Печалбата се е утроила и през 2016 г. е била 20.06 млн. лв. при 6.9 млн. година по-рано. В класацията на най-големите български компании "Капитал 100" "Лидл България" заема 15-а позиция за тази година.
Компанията планира до края на тази година да открие още два магазина в страната, а през следващата – поне пет. Новите магазини ще бъдат в София, във Варна и в други градове на страната.

Търговската верига "Лидл България" откри в петък втория си логистичен център в страната. Той се намира в ямболското село Кабиле, инвестицията в него е 80 млн. лв. и проектът беше изпълнен за две години.
10 коментара
Любимия ми магазин !
Върху земеделска земя - склад за немски стоки ...
До коментар [#2] от " lzi01528221 ": Върху пустееща, необработваема земя са отворили 150 работни места!
До коментар [#2] от "lzi01528221":
Интересен плач за българската земеделска земя - повече от половината население на българия е вградовете, 70% от работещите са в градовете но винаги ще се намери някои да помрънка ако някои трънак се превърни в нещо работещо.
Земеделска земя, голям праз. По-важно е, че има работа за 150 човека в района, заплати, осигуровки.
Браво! Екологично мислене, разумни решения! Как да не ми е любима верига!
Сградата е точно до магистрала Тракия - ако не беше склад /в който има толкова техника и заети колкото в завод/ на Лидъл щеше да е бензиностанция на Лукойл. Но тогава никой нямаше да се вайка за "земята". И альо, в Лидъл вече има повече българска стока отколкото в средното квартално магазинче. А една не малка част от склада е предназначена за пресни зеленчуци и плодове, произведени в любимата ми Тракия.
До коментар [#3] от "ebv27510810":
Ами обработвай я, кой те спира.
До коментар [#4] от "m17":
Неграмотен идиот, каква връзка има колко живеят в градовете и колко в селата, земеделието отдавна не зависи от живата човешка сила, а най-вече от машините. Що за празноглави лумпени пишат тука ...
До коментар [#5] от "dragozow":
Наистина ли верваш в тия глупости? Мислиш че преди да дойде Лидъл хората не са знаели какво е магазин ли? Или че магазините са били на самообслужване без персонал? Наемат 150, други съкращават 250 ...
Нема по-големи идиоти от ония, които верват че търговските вериги са "инвестиции" и откривали били работни места ... По-скоро закриват, както и дребния бизнес закриват, селското стопанство, леката промишленост, търговията и пр. Ама откъде акъл у форумни дебили ...