Elliot дърпа конците
Оценката на енергийната компания със задълженията според Elliot възлиза на 18.5 млрд. долара или с около 400 млн. долара повече от предлаганите от Бъфет 18.1 млрд. долара (включително и дълга), което вероятно ще откаже Berkshire Hathaway от сключването на сделката. Забавянето на одобрението за сделката от страна на регулаторните органи осигури достатъчно време на Elliot Management да придобие достатъчно голям дял във фалиралата Energy Future Holdings (EFH), която е собственик на 80% от енергийния доставчик. По този начин инвестиционният фонд може да повлияе върху одобрението на сделката.
EFH, инвестиционна компания създадена от KKR, TPG Capital и Goldman Sachs Capital Partners, притежава мажоритарен дял във Oncor и от 2014 г. насам се бори с преструктурирането на дълговете й за над 50 млрд. долара.
Към края на юли Съдът по несъстоятелност в щата Делауеър измести с 11 дни обсъждането на офертата на Berkshire Hathaway за придобиването на Oncor от 10 на 21 август, осигурявайки време на Elliot да набере 9.3 млрд. долара, благодарение на които да изготви втора оферта за придобиването на Oncor. Вместо това обаче Elliot придоби част от задълженията на Energy Future Holdings на стойност 60 млн. долара, която й осигурява правото да одобри или откаже офертата на контролираната от Бъфет компания. Вероятно с това хедж фондът, подразделение на Elliot Advisors, се надява да си осигури достатъчно време за набирането на средства, с които сам да изготви оферта за Oncor.
Втори неуспех за Бъфет
В края на юли главният финансов директор на Berkshire Hathaway Патрик Гудман съобщи пред съда в Делауеър, че ако компанията на Бъфет не успее да финализира сделката до 21 август, тя ще оттегли офертата си за придобиването на Oncor. Ситуацията, в която Бъфет се намира, изглежда, ще го принуди или да предоговори условията по сделката с EFH, завишавайки предложението си до 9.3 млрд. долара, или да се оттегли от нея. Позицията на инвестиционната компания според думите на Гудман обаче изглежда ще завърши с второ неуспешно придобиване от страна на Бъфет, след като по-рано тази година предложението му за Unilever на стойност 143 млрд. долара, изготвено съвместно с частния капиталов фонд 3G Capital, не беше одобрено.
Още от Капитал




0 коментара