Завръщането на българите зад граница е полезен процес за бизнеса, потреблението и пазара на имоти. Това показва изследване на консултантската компания Colliers International "Бумеранг на работната сила", обхващащо страните от Централна и Източна Европа (ЦИЕ).
Значителен брой граждани на Централна и Източна Европа, от които 14.1% румънци, 9.8% българи и 6.6% поляци, пребивават в Западна Европа. Повечето от тях са млади, квалифицирани и образовани, като се възползват от възможностите за свободно движение и достъп до европейския пазар на труд. Това е една от основните причини за недостига на кадри в икономиките на държавите от ЦИЕ, смятат експертите на Colliers. Те са на мнение, че повишение на заплатите в региона може да окуражи част от тях да се завърнат в собствените си държави.
Освен това положителните икономически тенденции на Изток в комбинация с поевтиняването на паунда и емоционалната притегателна сила на "родината" също може да върнат част от заминалите, и особено висококвалифицираните кадри, смятат от компанията.
Ще има ли ефект на пазара на труда
"Заплатите в ЦИЕ ще започнат да нарастват с по-бързи темпове, което ще мотивира работещите да не напускат собствените си държави. Това, както и ниски нива на безработица и нарастване на БВП, изглежда, че ще се задържи като тенденция през следващите 10 години", коментира Марк Робинсън, специалист проучвания в компанията. При съразмерен ръст в продуктивността на работната сила в региона може да се очаква по-голямо търсене на офис площи, интерес към индустриалните зони и ръст в потреблението, сочи изследването.
Гладът за работна ръка е особено силен в икономиките на западно- и източноевропейските икономики - 73% от производителите в Унгария и 36% в България отчитат липсата на човешки ресурс като спирачка пред разрастването на бизнеса си. В същото време разходите за труд в ЦИЕ остават значително под средното за съюза - при 4.4 евро за час труд в България и 25.4 средно за ЕС емиграцията остава сред възможните перспективи на българските граждани, показва анализът компанията.
Ролята на правителството
Да привлечеш обратно граждани с образование и натрупан опит в някоя развита страна е перспективна, но трудна задача за правителствата в ЦИЕ. Унгария предлага безплатен самолетен билет и 100 хил. унгарски форинта, приблизително 330 евро издръжка в продължение на 1 година, за да се завърнат в родината, а Румъния - улеснена административна процедура за стартиране на бизнес и възможност за до 40 хил. евро финансиране на проекти на румънски предприемачи, завърнали се от чужбина.
България все още няма подобни политика, но организации като "Тук-Там" и Back2BG работят усилено в полза на завръщащите се кадри. Двете НПО-та вече имат 9 успешни издания на форума "Кариера в България. Защо не?", чиято цел е да свърже учили и работили в чужбина българи с представители на бизнеса. Фондът за стипендии "Иди, учи и се върни" се стреми да върне know-how знания обратно в страната като финансира магистратурата на български студенти и подпомогне завръщането им обратно. В блоговете им може да откриете полезна информация и истории с щастлив край на българи, които след доста пътуване са решили, че "такива розови домати няма никъде".



Завръщането на българите зад граница е полезен процес за бизнеса, потреблението и пазара на имоти. Това показва изследване на консултантската компания Colliers International "Бумеранг на работната сила", обхващащо страните от Централна и Източна Европа (ЦИЕ).
13 коментара
Ефекта от завръщане на българи, които работят и живеят в чужбина, едва ли ще разберем, какъв е...!
Освен другото, евентуални върнали се ще знаят какво е гражданско общество и как се организира за натиск над управляващите.
Притегателната сила на кочината. Ае по-сериозно, моля ви се.
"Повечето от тях са млади, квалифицирани и образовани"
В мнозинството си българските гастарбайтери са ниско квалифициран обслужващ персонал по плантации, строежи, ферми, по къщите на хората, по ресторанти, барове и хотели, шофьори и пр. и пр. Има и голем процент проститутки и бандити, много социални туристи и т.н. Дори онези, които са образовани, пак работят скапана работа и са на дъното на хранителната верига. Малката част специалисти, програмисти, лекари и такива, обучени на Запад и придобили некаква квалификация, нека се върнат естествено, ако България има какво да им предложи. Останалите какво да се връщат, нито могат да са полезни за страната, нито пък страната за тех.
До коментар [#3] от "Grimalkin":
,,Притегателната сила на кочината. Ае по-сериозно, моля ви се,,
Ми тас кочина я нпраиха вашите бащи и дедовци, така чи ае мола ти са
[quote#2:"Алф"]Освен другото, евентуални върнали се ще знаят какво е гражданско общество и как се организира за натиск над управляващите. [/quote]
Ти общувал ли си некога с емигранти? Представа си немаш колко прости и примитивни хора са това в мнозинството си. Те по акъл са дори по-зле от българите тук, защото са застинали във времето, в което са напуснали страната. Те в чужбина са една капсулирана общност и си живеят в своята отминала епоха. Чакай ти да променят страната, напротив, ще я върнат назад. Ако слушаш некой избегал през 90-те г. например, все едно те връща в мутренските години като мислене и манталитет.
Това се получава така, защото развитието на малките капсулирани общности винаги изостава от мнозинството около тех. Същото се случва с циганите и помаците у нас например, некои от тех още си ходят с носии, дори младите, нещо което при нас е било актуално преди повече от 50 години. И още нижат тутун, ние не нижем от поне 30 години.
До коментар [#5] от "сидер":
Така е бай Сидере!
Прав си, кат секи път!
Кат' ма нелегне носталгията и ми прималее за Родината си пускам новините по БТВ .... и веднага ми минава.
Те т'ва е, " 'сичко беше ОК, обаче доматите кофти" и се прибират, смяяяяях
Абе не малко се върнаха. За кво да чистиш кенефи за 1000 паунда, като мое да бачкаш за 1000лв тук?