"Индустрия 4.0" и бъдещето на производството
Как новата революция ще повлияе на средата ще търси отговор специална конференция в Пловдив
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Марсоходът Curiosity кацна на Марс през 2012 година, за да проучва повърхността на планетата. Преди обаче НАСА да изпрати машината в Космоса, тя е тествана над 8 хил. пъти, без дори да се монтира и едно болтче по нея. Всяка част е подложена на тест дигитално. Софтуерът на Siemens PLM създава виртуални близнаци на продукта, за да се тестват различни дизайни. Технологията оптимизира производствения процес, а крайният продукт е готов до 50% по-бързо.
Това, което НАСА можеше да си позволи преди десетина години, днес е достъпно за все повече производства по целия свят. Компании в Пловдив например вече предлагат такива технологии на всеки желаещ. "Индустрия 4.0" - този объркващ термин, който някои експерти наричат новата индустриална революция, вече навлиза в живота ни.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
8 коментара
Дрън дрън чи пляс.Някой си направил псевдо симулатор и голямата новина.Те един ураган не можаха да сметнат като хората та камо ли сложна машина с двигател окачване и трансмисия.
Някой виждал ли го е това нещо Четвърта индустриална революция? Революция е когато се измисля нещо фундаментално ново, като прехода от каруци към автомобили. За изкуствения интелект четеме само хвалби аз лично не съм виждал такъв продукт - явно съм много изостанал. Очаквам хората да узреят един ден и да заговорят за Дигитален ренесанс - т.е завръщане към технологиите разработени от началото на 21 Век до към 2015 година, защото те бяха прекрасни и надеждни със все още много ресурс да работят дълго време. Инвестициите в изкуствен интелект, Интернет на нещата и Публични облаци е загуба на време и много пари...
много генерално заключение правиш без да си влязъл в подробности.
Не може всичко да се пипне и да има форма, тама е разликата с останалите т.нар. революции.
Доколко е ефективно времето ще покаже. Има области в които е по-приложимо от други, но е факт че дигитализацията върви и няма спиране и ако не сме крак с нея изоставаме безвъзвратно.
Пример е преподаването в училище. децата едвам устискват да участват в учебния процес с безинтересния стандартен начин на преподаване и само чакат да свърши часа и да се хвърлят на телефони, таблети и т.н.
Така се създават 2 свята, стандартния в училище и реалния... е затова ти трябва Индустрия 4.0 или както искат да го наричат... примери има във почти всяка сфера на живота
Как хората по света използват дигиталните близнаци:
ital-twin
http://gelookahead.economist.com/digital-twin/
https://www.ge.com/digital/industrial-internet/dig
>аз лично не съм виждал такъв продукт
Да си чувал за гуугъл и евтини доставки по интернет?
Първите хендхелд устройства се появиха в началото на века (2000-2001 година, първият таблет 2002) - само ще спомена iPAQ нa Compaq и NOKIA communicator - разликата между сегашните таблети и умни телефони е, че сегашните са по бързи и с по-качествени дисплеи, но това не е индустриална революция. Според уикипедия един от първите хора описал 4IR e Klaus Schwab и според него в нея влизат:
- Изкуственият Интелект
- Роботиката
- Интернет на нещата
- Автономни автомобили
- 3D Печат
- Квантови компютри
Не не е това ИР4. Механичен сбор от технологии не е революция. Революция е такова събитие, след което еволюцията тръгва по нов начин. Всички споменавани технологии са добра предпоставка за революция, но са само натрупване - няма нищо, което да промени правилата на играта.
Щом революциите започнат да еволюират с версии (3.0,.. 4.0), очевидно вече не говорим за революция, а за еволюция. :-)))
Думата 'революция' в случая е използвана само за привличане на вниманието.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.