Фабриката на Ролман: Между растящите заплати и риска от затваряне
Синдикатите предлагат увеличение при нископлатените, а собственикът - силен ръст при най-производителните
Сега нетните заплати за работниците са в границите между 540 до 800 - 900 лв. и синдикатите искат вдигане. |
Сега нетните заплати за работниците са в границите между 540 до 800 - 900 лв. и синдикатите искат вдигане. А собственикът Бертрам Ролман обяснява, че ако ги увеличи, без сумата да зависи от производителността, може да трябва да затвори предприятието.
"От 4-5 месеца текат преговори, досега сме имали осем-девет срещи с работодателя, но не успяхме да се разберем за заплащането през 2018 г.", заяви за "Капитал" Костадин Драгинов, председател на синдикалната секция на КТ "Подкрепа" в предприятието.
Няколко са спорните моменти в обсъждания колективен трудов договор. Първият е начинът на определяне на месечната работна заплата, обясниха от синдиката. "Сега в нея има два елемента – щатен и втора част, която зависи от изработеното. Основната брутна заплата сега е 480 лв., които не отчитат изработеното и всякакви други бонуси, но ние искаме тя да стане 530 лв. Ако нормата се изпълни до 70%, нашето предложение е по-добро за работника. Например сега при 40% изпълнение на нормата заплатата е 587 лв., при 100% - 949. При нашето предложение за промяна при 40% ще се взимат 615 лв., а при това на собственика - 576 лв. При пълна норма при нас излиза 1001 лв., а при него - 1037 лв. Проблемът е, че нормата се определя еднолично и зависи не само от работника, а и от организацията на труд и в момента единици стигат над 70% от задачата. Тези, които не успяват, не е, защото са мързеливи", обясни Костадин Драгинов. Той уточни, че в момента нетните заплати за работниците са в границите между 540 до 800 - 900 лв., като масовите са около 600 лв., защото традиционно нормата се постига на 62%.
По думите му работодателят предлага също да се свали процентът за клас прослужено време, да се намали процентът за заплащане на извънредния труд от 0.79 на 0.75 и да се намали броят на сегашните 23 дни годишен платен отпуск, които са еднакви за всички независимо от годините трудов стаж. "В момента почивните дни в нашата фирма са 23 и са над определените в Кодекса на труда. Към тях се прибавят и почивните дни за националните празници. Моето предложение е работещите със стаж до 5 години да имат право на 20 дена годишен платен отпуск, както предвижда законът, тези със стаж от 5 до 10 години – 21, от 11 до 15 – 22, над 16 – 23 дни", обясни за "Капитал" изпълнителният директор Бертрам Ролман. Той коментира и останалите спорни моменти в преговорите със синдикатите.
"Необходимо е коефициентът за изчисляване на работната заплата да бъде реновиран. Заради политиката на постоянно увеличение на минималната работна заплата математическият модел ще гръмне. Нашите работници получават висока сума, над средната за страната, дори когато не работят, само за присъствие. Досегашният начин на формиране на възнаграждението не дава достатъчно гъвкавост и не позволява хората, които работят повече, да получават адекватно на усилията им заплащане. Затова смятам, че този модел трябва да се промени възможно най-бързо, ако искаме фирмата да оцелее. Ние печелим само ако продаваме бройки продукция. Конкуренцията в шивашкия бранш е огромна. Международният пазар диктува определени ценови нива и ако не можем да ги постигнем, ще трябва да закрием бизнеса в България и да го преместим в друга държава. Надявам се на разумно отношение от страна на синдикатите, без изнудване и хвърляне на кал. Ако няма разум, инвестиционният климат в страната е застрашен", коментира още Ролман.
Какво следва
Според Закона за уреждане на колективните трудови спорове, ако не се постигне съгласие, всяка от страните може да потърси съдействие за уреждане на спора чрез посредничество или доброволен арбитраж от синдикални и работодателски организации или от Националния институт за помирение и арбитраж. "Това ще бъде следващата ни крачка. Ако и това не се случи, законът разрешава работниците да си търсят правата чрез протестни действия – символична или ефективна стачка. Надявам се да не се стигне дотам", заяви Костадин Драгинов.
"Пирин текс продакшън" е германска инвестиция с едноличен собственик "Ролман и партнер фешън мениджмънт". Компанията е в България от 1993 г. и произвежда продуктова линия за мъже - костюми, ризи, вратовръзки, пуловери, палта, аксесоари и обувки, с марката Rollmann.
Това не са първите преговори с разногласия между работниците и собственика. През 2007 г. в предприятието имаше ефективна стачка, но двете страни седнаха на масата за преговори и се разбраха за продължителността и заплащането на извънредния труд, за цената на нощния труд и за увеличаването на заплатите.
За 2016 г. "Пирин текс продакшън" отчита 36.2 млн. лв. приходи (39.5 млн. лв. за 2015 г.) и печалба след облагане с данъци 282 хил. лв. (373 хил. лв. за 2015 г.). В предприятието към февруари 2016 г. са работили 3288. В момента заетите са 2520, уточни Бертрам Ролман.
Още по темата
Награди за социалноотговорни предприятия на годинта
За втори пък "Пирин-Текс" получи отличието в шивашкия бранш.
29 ное 2011"Пирин текс" пред затваряне заради стачка
19 юли 2007
11 април 2019г.
Sofia Event Center
capital.bg/ecommerce
Конференция Стратегии за електронна търговия
Акценти в програмата:
- Тенденции при онлайн пазаруването и нови бизнес модели в ерата на онлайн търговията
- Иновативни услуги и ритейл стратегии
- Бъдещето на физическите магазини и кои са най-добрите магазини в Европа
- Как компаниите да предоставят най-доброто дигитално и физическо преживяване на своите клиенти
- Как технологиите променят начина, по който пазаруваме
- Нови форми на електронни разплащания
- Иновации в логистиката при електронната търговия
- Нарастващата значимост на маркетплейс платформите и какво следва за тях


Renault постави въпроса за ангажимента на Nissan към алианса, докато японската компания обвини френския си патньор, че създава пречки за разследването на бившия му главен изпълнителен директор
17 фев 2019, 1107 прочитания

Airbus спира да прави най-големия пътнически самолет, последните доставки ще приключат през 2021 г.
17 фев 2019, 1649 прочитания
17 фев 2019, 2642 прочитания
17 фев 2019, 1646 прочитания
17 фев 2019, 1641 прочитания
17 фев 2019, 1353 прочитания
17 фев 2019, 1338 прочитания
Каква е ползата от обучението на юристите
По-добрите съдебни процедури водят след себе си до по-висок икономически растеж
Стажове, стипендии, конкурси (11 - 17 февруари)
Селекция с актуални кариерни инициативи и събития през седмицата
PwC България подкрепя студенти и докторанти по педагогически специалности
Консултантската компания ще даде на 11 младежи едногодишни стипендии и едномесечен стаж по специалността
Стажове, стипендии, конкурси (4 - 10 февруари)
Селекция с актуални кариерни инициативи и събития през седмицата
Предприемаческа програма изпраща 70 европейци в САЩ
Двама българи бяха стипендианти на Young Transatlantic Innovation Leaders Initiative през 2018 г.
Европейската компания може да прехвърли производството в САЩ, за да избегне огромните мита