ЧЕЗтито, Индия
CEZ избра купувач за българския си бизнес: India Power, която е част от милиардна индийска фамилна група, и българския търговец на ток "Фючър енерджи"


Теди Василева

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
- Чешката държавна компания CEZ е избрала купувач за българския си бизнес - индийско-български консорциум.
- Спечелилото обединение включва India Power, която е част от милиардна индийска фамилна група, и средно големия български търговец на ток "Фючър енерджи".
- В следващите три месеца трябва да стане ясно това ли ще е собственикът на най-големия частен енергиен бизнес в страната.
Когато през април бяха подадени предварителните оферти за българските активи на CEZ, търговецът на ток "Фючър енерджи" беше приеман като почти сигурен аутсайдер. Той предложи малка сума, а и заради размера на бизнеса си спрямо гигантската сделка беше разглеждан като последен в редицата на възможните 5-6 кандидата. Половин година по-късно "Фючър енерджи" е предпочетеният от продавача купувач. Разликата е, че междувременно местната компания си е осигурила доста голям партньор - индийската India Power Corporation Ltd (IPCL), която е част от група с бизнес за около 10 млрд. долара (виж допълнителните текстове). И така може да си позволи да плати сума над 300 млн. евро.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
14 коментара
"Ако се стигне до сделка, купувачът ще трябва да направи и търгово предложение към малките акционери (основно пенсионни фондове) на двете публични дружества "ЧЕЗ разпределение България" и "ЧЕЗ електро България", т.е. ще са нужни още средства."
Ще ползват средствата по сметките на двете дружества, които според последния отчет са над 175 млн.лв. Класическа схема
Лоша работа.Незвучи добре.
"Семейна индийска фирма" = Бай Митал 2
Българи + индийци -> like pottery
Леле, леле ами сега. Свещи и мрак.
Ако това се одобри от държавата ще е предателство.
До коментар [#2] от "
BgMafia
":
Арселор Митал е от петте най-големи металургични фирми в света. Тата е собственик на няколко автомобилни фирми в Европа. Рано е да се каже дали е добре или зле влизането на индийски инвеститор. Още повече че чуждите инвестиции намаляват експоненциално в последните години. Търпение - ще видим!
не чух само как собствеността на подобен национално-стеатегически се предава на никому и нищо неизвестни напрактика финансови инвеститори ... този термин може да се гледа като синоним на прекупвачи ... т.е. нямащи грам идея да развиват дадена дейност но готови с алъш-вериш да поизкарат некоя друфа рупия 😂 е.ати държавата. утре кат му спре току у банкя до калкута ще се жали ...
Доживяхме братя Мангасарян да подкарат танка :) :) :) !
Навлизането на индийски предприемачи в България е по-скоро положително. И особено, когато са хора с доказани бизнес умения и успехи! Във всеки случай, това е многократно по-добър вариант от навлизането на фирми от ердогановия султанат, с неговите авторитарни и квази-фашистки порядки.
Друг е въпросът как България успя да отблъсне всички потенциални западни инвеститори в тази сделка. Тенденция, която напоследък се засилва във все повече сектори. За съжаление.
За пенсионните фондове не беше проблем да съберат подобна сума. Защо не го направиха? Така активите щяха да са отново Български!
Имал съм работя с Индийци - нашите цигани нищо не са пред тях! Могат 2 месеца да се пазарят и да очакват цена 10% от началната!!! Ще окрадат каквото могат и ще избягат ..който мислиха ЧЕЗ за лоши, сега ще видият цигания какво е .. за съжаление и аз /в Сф съм/
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.