Уроците от първата стартъп вълна
Пет години след първите по-големи инвестиции в стартиращи компании вече има стабилна екосистема за подкрепа на умни бизнес идеи


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Има една част от българския бизнес, от която новините са почти само добри. Там компаниите и хората, които ги управляват, са по-малко конкуренти и повече партньори. Те гледат не само собствения си интерес, но и как да развиват заедно средата, в която работят. Спечелилите се чувстват длъжни да дават част от парите си на нови играчи, така че и те да получат шанс да пораснат. Предприемачеството не е празна дума, а начин на мислене, с който по-напредналите се опитват да заразят колкото се може повече хора. Уменията за правене на бизнес не се пазят, а напротив - споделят се с тези, които имат нужда от тях. Там неуспехът не е трагедия, а ценен опит, който дава нови сили. Усещането е, че успехът е винаги зад ъгъла.
Добре дошли в (засега малката) българска стартъп екосистема.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
5 коментара
Хубаво "стартъп" (на бългериан-инглиш, в действителност се казва стартап, "стар" и "тъп" не звучи много обещаващо за нова компания), но защо обхващат само компютърджийските и хипстърски глупости? Има и други сектори на икономиката, там също има стартиращи компании, защо не се говори за тех? Нещо като затворена секта на социални аутсайдери и черни овце ли са тия "общности"?
Статията лъха на умнокрасивитет. Реалностите:
- launchub и eleven финансираха всякакви глупости. като пекарна и онлайн плод зеленчук хаха
- от толкова много компании, на които дадоха, едва ли и 5 ще станат сериозни бизнеси
Целият модел е глупав , така че тези цифри са нормални. Като се харчат чужди пари е така. 5 процента успеваемост. По същото време в БГ са стартирали хиляди фирми със собствен капитал и успеваемостта там не е 5 , а многократно повече процента. Някои от тези бизнеси вече струват 100+ млн, като пичовете с оборудването за ел централи , за които и капитал писа наскоро
Основната част от парите по програма "Конкурентоспособност" предназначени за малкия български бизнес, който да се обнови технологично и да стане конкурентоспособен на фирмите от Западна Европа бяха източени и разпилени чрез такива "инвестиционни" фондове за крадене. Когато свършат безвъзмезните пари от ЕС ще се окаже, че резултатът от "инвестираните" пари ще е ново КТБ - някакъв отрицателен опит и никакви пари - нито възвращаемост нито главница. Бизнесът на "предприемачи-ГЕРБ", обръчите на Доган и мафиотите от ТИМ получиха всичко дето поискаха. Останалите малки фирми са подложени на геноцид. Скоро в България ще има 5-6 монопола и това ще е целият ни "бизнес". Тогава ще сме истинска бананова държава. Това ще е изцяло резултат от действията на ГЕРБ-авите.
До коментар [#2] от "Батков-вън":
Пичовете с оборудването за ел.централи бяха финансирани пак по същия модел, само че не от 11 или Лаунчхъб, ами от Блек Пийк, които са инвестиционен фонд с европейски пари.
Без-идейно надуване на балончета от дъвки :-)
Като BFR на Мъск. Китайците се усетиха , че са яли само гарнитурата , но какво ще стане , като се усетят , че са работили без пари .
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.