Със 155 млрд. евро са намалели инвестициите в сектора през миналата година. |
Регулациите
Наскоро Европейската комисия предложи да се разхлабят правилата за насърчаване на инвестициите в сектора, за да се увеличат вложенията, тъй като през 2016 г. те са се понижили с цели 155 млрд. евро. Европейският парламент отхвърли предложенията на ЕК, които предвиждаха прекратяването на неравнопоставността между малки и големи телекоми. Чрез това решение компании, които инвестират съвместно в създаването на оптични мрежи, няма да могат да се възползват от дерегулативни мерки. Освен това Брюксел се отказа от идеята за утвърждаване на единен дигитален пазар и вместо това предложи да бъдат предоставени по-големи правомощия на държавните регулатори.
Tака на практика задачата пред европейските телекоми става все по-трудна, тъй като по изчисления на еврокомисията разходите около въвеждането на високоскоростна 5G мрежа ще бъдат на стойност 500 млрд. евро.
Впоследствие 30 водещи европейски телекоми се обявиха твърдо против решението на европарламента и предупредиха за негативен ефект върху инвестициите и бизнеса. Писмото беше подкрепено от компании като Deutsche Telekom, Telefonica, BT, Orange и Telecom Italia.
Притесненията се увеличават
Kрис Уайтхаус, инвестиционен анализатор в американската инвестиционната група T Rowe Price, управляваща активи за 971 млрд. долара, коментира, че регулациите ще възпрепятстват компаниите от телекомуникационния сектор в Европа от разширяване на бизнеса и подобряване на услугите.
Мандана Хормози, мениджър във Franklin Mutual Series (управлява активи за 752 млрд. долара), е на мнение, че инвестициите в инфраструктурни проекти са неизменна част от "живота на телекомите". Според Хормози без подобрени услуги и високоскоростни мрежи бъдещето на телекомите е застрашено.
Инвеститорите се опасяват, че европейските регулации ще забавят развитието на сектора и ще навредят на бизнеса на компаниите. Притесненията се увеличават, тъй като регулациите за телекомите от Азия и САЩ не са толкова тежки, а те вече са насочили вниманието си към европейските потребители. Инвеститорите смятат, че е напълно възможно технологични групи от САЩ или Азия да отнемат голям дял от потребителите в Европа.
Бруно Липенс от Pictet Asset заяви, че инвестират в телекомите в Европа, тъй като вложенията им винаги са имали успех. Липенс твърди, че условията за европейските групи не са леки в сравнение с тези в САЩ и Китай и поради това инвестициите в иновативни проекти ще са все по-трудно изпълними.
Карла Фоукауд, телекомуникационен анализатор в Boussard & Gavaudan, припомня, че клиентите в Европа се възползват от най-ниските цени за телекомуникационни услуги в световен мащаб, а след въвеждането на високоскоростна 5G мрежа ползите за тях ще са още по-големи.
Със 155 млрд. евро са намалели инвестициите в сектора през миналата година. |
0 коментара