Първият китайски купувач на българска IT компания
"ММ Солушънс", която е доставяла софтуер за над 60 модела смартфони и таблети на Samsung, LG, Sony, Huawei и др., има нов собственик – ThunderSoft от Пекин
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Обявените китайски проекти в България през последните години са били стотици, но сбъднатите са едноцифрено число. Едно изключение от кухите заявки е на път да се случи - тихо и извън радара на новинарския поток българската софтуерна компания "ММ Солушънс" става собственост на китайската ThunderSoft в сделка за 37 млн. долара. Тази сума прави сделката трета по размер транзакция в българския софтуерен бранш. И една от трите договорени продажби в този сектор за последната половин година, в които купувач е чуждестранна компания, а продавачи - българските основатели.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
9 коментара
Дано да е за добро. Китайците са известни с това, че бързо се учат и после започват сами да произвеждат.
До коментар [#1] от "Алф":
Не се притеснявай от китайците. Те отдавна се научиха и минаха на друг етап - те да инвестират и развиват производства. Имат пазари, имат и пари. Виж Волво как се развива. Можем само да мечаем...
До коментар [#1] от "Алф":
Инвестициите в света са се променили ... сега ако те придобие голяма китайса фирма трябва да си щаслив, че ще се разрастваш и ще печелииш, защото бизнеса ти ще се развива и ще се инвестира в нови разработки, за разлика от европейските и американските корпорации, които купуват конкурентни бизнеси и ги закриват или просто пускат същите продукти с други имена и в същото време съкращават персонал и пари за развой и инвестиции.
Браво!
Има какво да се развива.
Все успешни и хубави неща да продължаваме да четем.
До коментар [#3] от "Чо :)":
А.., едно време и българските ДСОта купуваха фирми в Калифорния, Германия, Австрия, за да заобикалят КомЕкон и да наваксват техноизоставането... ДЗУ, някой? Китайски проект Нева?
На китайците веч не им трее капитал - трее им мозък.. Такъв не расте, където има КП, олигархия и корупция– престъпността не върви с технологии...
Българските ИТ не са по-добри от шивашките фабрики - повечето работят на ишлеме.. а и цената на труда в БГ е по-ниска от китайската.. Все от некъде трее да започнат..
[quote#5:"Da be.. da.."]Българските ИТ не са по-добри от шивашките фабрики - повечето работят на ишлеме..[/quote]
Само дето тънката разлика е че ИТ-тата работят за 4 пъти над средната заплата за БГ, а шивачите на минимална. Пари, които остават и се харчат тук.
Браво!
До коментар [#5] от "Da be.. da..":
Има български продуктови компании вярно не са много но са на световно ниво не всички правят аутсорс на ишлеме.
До коментар [#8] от "Райчо":
Абе има.. ама останалите имат за шефове и меринджеи бивши комсомолци. дето гледат да щипнат некоя държавна поръчка.. всъщност се конкурират с индийците.. крапи квалитет..
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.