Производителят на автомобилни кабелни инсталации "Язаки България" ще увеличи основната заплата на операторите, които работят в най-новия завод на групата в Димитровград, съобщиха от компанията. Дружеството е въвело и "бонус система, която е обвързана с липсата на отсъствия от работното място - всеки оператор, който спазва своя месечен график, получава още 280 лв. към основната си заплата", се посочва още в съобщението на "Язаки" . Голямата добавка за присъствие изглежда нетипична, но вероятно е продиктувана от безпричинните отсъствия и многото болнични листове, които са ключов проблем за работодатели в страната. С подобни трудности се сблъскват и други заводи, които оперират в области с висока безработица и изискват основно ръчен труд.
Увеличение с 5%
От 1 март стартовото възнаграждение в Димитровград става 575 лв. бруто, а след 6 месеца трудов стаж операторите ще получават 600 лв., се посочва в специално прессъобщение на дружеството. Увеличението на стартовата заплата е 5% спрямо досегашното, уточниха за "Капитал" от компанията.
"Допълнителните придобивки за служителите се увеличават и с двойно по-високата стойност на ваучерите за храна, която от 1 януари вече е 60 лв. В резултат на тези въведения доходът на операторите с 6-месечен стаж в "Язаки" стига до 940 лв.", уточняват от дружеството. Това значи малко под 750 млн. лв. нето, сочат изчисления на "Капитал".
Според информацията на служителите се осигуряват и безплатен транспорт, двустепенно меню в столовата на завода срещу 50 стотинки и 24-часово медицинско обслужване.
Допълнителни 230 лв. може да получи всеки работещ, който допринесе за наемането на нови хора. Програма "Доведи приятел" ще бъде активна до края на май 2018 г. и сумата ще бъде получена срещу успешна препоръка за назначение.
Официалното откриване на завода в Димитровград ще бъде през април 2018 г., но той работи от няколко месеца и вече има над 1000 служители. Това е третото производствено предприятие на групата в България след тези в Сливен и Ямбол. "Язаки България" е 100% собственост на японската Yazaki Corporation. Компанията започва дейност в България през 2006 г. и вече има над 5500 служители в страната.
Заплатите - публично известни
През март миналата година "Лидл България" също прибегна до непознат дотогава ход: публично обяви заплатата, която ще дава за 80 новоназначени касиер-продавачи в столицата - бруто 1000 лв. на месец (увеличение от 17%) с перспектива в края на втората година да достигне 1350 лева. Тези възнаграждения станаха валидни и за съществуващите служители в търговските обекти в столицата. Допълнително има и здравно застраховане и ваучери за храна в размер на 60 лева месечно, съобщиха тогава от компанията. Проучване на "Капитал" по това време показа, че това са нивата и в други големи вериги, но средно в ритейла заплащането е по-ниско.
Като цяло компаниите нямат практика да публикуват заплатите за конкретни позиции, обикновено сумите стават известни при кандидатстване за обявено работно място. Затова официалното съобщение на "Лидл" за нива на заплащане предизвика разнопосочни коментари в сектора, някои дори го нарекоха "PR акция". Други обаче определят подобни обяви като "зов за помощ" на фона на недостига на кадри, включително и неквалифицирани, в почти всички индустриални сектори в страната.
Темата за пазара на труда тази година беше във фокуса и на годишната среща на бизнеса с правителството, организирана от "Капитал". "В момента имаме 200 незаети позиции общо в трите си завода в Мусачево, Ихтиман и Благоевград. Ако можехме да си намерим хора, вече щяхме да сме открили четвърта фабрика", заяви по време на форума Шон Бош, генерален мениджър на ALC за България. "При нас не се изискват специални умения, ние обучаваме работниците си. Проблемът обаче е в социалната система, хората много разчитат на помощи и изпускат възможности, които са пред очите им. В Благоевград например предлагаме работа на хора от фабрики, които предстои да затворят, и те ни казват, че ще започнат след 9 месеца или година, защото дотогава ще получават социални помощи. Това трябва да спре", каза Шон Бош. Според него "социалната система трябва да се променя според икономическата ситуация".
Производителят на автомобилни кабелни инсталации "Язаки България" ще увеличи основната заплата на операторите, които работят в най-новия завод на групата в Димитровград, съобщиха от компанията. Дружеството е въвело и "бонус система, която е обвързана с липсата на отсъствия от работното място - всеки оператор, който спазва своя месечен график, получава още 280 лв. към основната си заплата", се посочва още в съобщението на "Язаки" . Голямата добавка за присъствие изглежда нетипична, но вероятно е продиктувана от безпричинните отсъствия и многото болнични листове, които са ключов проблем за работодатели в страната. С подобни трудности се сблъскват и други заводи, които оперират в области с висока безработица и изискват основно ръчен труд.
20 коментара
Интересно би било г-н Шон Бош да обяви официалните за плати в горе споменатите заводи. А на бас, че заплатите са по ниски от заплатите в Лидл. Дали не е това причината за липса на наплив...???
Генералният мениджър г-н Шон Бош е направил бизнеса си в Мусачево, Ихтиман и Благоевград само заради евтината работна ръка.
Гарантирам, че хората ще взимат повече пари от борсата, вместо да работят по 12 часа в ALC - България.
Тази практика трябва да бъде изкоренена и на такива като Бош да не се позволява да се подиграва с хората!
Значи като махнем бонусите, защото доколкото разбрах не се взимат ако имаш болничен или откажеш да работиш извънредно заплащането е 470 чисти кинти (на шестия месец) и "храна на тумбак" за 50 стотинки плюс безплатен транспорт ;)
От анонимни източници дочух, че множество българи от Украина, Беларус, Молдова, Полша и Германия стягат куфарите. Даже един ме подучи да попитам няма ли първоначално да му платят билета на обратно, защото ще му трябвало около 2 години да работи в Язакито за да събере пари да се върне ако го съкратят или не го наемат поради големия интерес...
Откакто Язкаи си сложиха за шеф бившия некадърен кадър на Автоваз другаря Бо Андерсон тая компания е жив коптор !
Заплатите изглеждат ок, но ако бонусите са за реално изпълними условия. И АЛС, и Язаки разчитат на не особено квалифициран труд, така че за него 750 лв. + храна и здравеопазване е добра сделка.
В София само обедната почивка излиза между 100 и 150 лв. на месец, а в Димитровград им излиза безплатно (а и по евтино).
Факт е, че от каквато и работа да те уволнят, 60% от заплатата за да си седиш и да не правиш нищо са дюшеш. Може би трябва процентите да намаляват с напредването в продължителността на безработицата.
До коментар [#2] от "Баш Бай Брадър":
Това не е вярно. За същата длъжност в областта ще взимат същите пари, съответно най-много 60% от заплатата в АЛС. Чуждестранните инвеститори се интересуват от средните заплати в сектора и добавят малко отгоре.
За същата длъжност в областта ще взимат същите пари, съответно обезщетението за безработица ще е най-много 60% от заплатата в АЛС. - това исках да кажа. Пропуснах няколко думи.
Ми не знам какво си се опитал да кажеш, но е факт че плащат малко над минималната заплата. На тоя Бош сигурно новогодишният бонус му е колкото месечния разход за заплати на останалия персонал. Това хленчене за липса на хора става все по-нелепо.
Боже, колко злоба е имало в коментарите на пишман меринджеите за Лидл... PR било, зов за помощ било.. не льольовци, това е ДОБРА ПРАКТИКА. Свиквайте. Хората очакват - 1. предвидимост 2. нормални нива на заплащане за труда си. Пазарът се променя и изсветлява, за съжаление доста бавно.
А за г-н Бош... абе къде ги намират такива, социалната система му била виновна.
Статия не е написана адекватно по отношение на тези 280лв. бонус. Получават се от всеки, който (забележете!!!) спазва месечния си работен график т.е. идва навреме всеки ден когато трябва. За да го получи човек просто трябва да си спазва неговата част от сделката с Язаки. Елементарна дисциплина е това.