Поредна енергийна компания заведе дело срещу България
Собственикът на фотоволтаичния парк край село Караджалово иска арбитраж във Вашингтон
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Поредна енергийна компания е завела дело в Международния център за уреждане на инвестиционните спорове на Световната банка (ICSID) срещу България. След като преди време трите електроразпределителни дружества - CEZ, EVN и Energo Pro, подадоха искове срещу държавата във Вашингтон, сега това е направила и регистрираната в Малта ACF Renewable Energy Ltd. Компанията стана собственик на фотоволтаичния парк край село Караджалово през 2012 г., като закупи "ЗБЕ партнерс", която сега се казва "Аква пауър Си Еф Карад Пи Ви парк". Новото дело е заведено в средата на февруари, а стойността на иска не се обявява. Адвокат на ищеца е "Камерън Маккена".
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
4 коментара
Ей това се казва мениджмънт - при заеми към края 2016 122 мил. евро да си платил лихви от 18 мил ще рече че лихвения % е 13-14. При положение че на пазара е 3-5 % и после държавата е виновна че се е опитала да балансира системата и всеки да си плаща за своето балансиране....
То се вижда схемата от километри-лесно може да договори по-добри условия, но си е дал сам заем при свръх неизгодни условия. После продадено за половин милиард, пак на себе си и накрая ще съди държавата, че от 30 пада на 15% доходността.
Арбитражи се задават още, това е само върхът на айсберга. В момента се мариноват искове и от други чуждестранни инвеститори, въпрос на време е и те да бъдат входирани в ICSID.
На вниманието на #Владко и #Сотир - понеже те са свикнали да решават делата "по български" - решенията на този Трибунал са необжалваеми! Който не вярва, нека почака още 2-3 месеца - и ще излезе решението по делото на EVN, което беше заведено първо. Тогава ще да види "властта" кон боб яде ли и стабилност по време на преЦедателството има ли. Тъпоумни, самодоволни министърчета... заради вас ние ще плащаме пак глобите!
Със сигурност ROA е над 50%. И въпреки това има недоволни. Проблемите им идват от това, че масово първите собственици - основно от гангстерските и управленските среди (доколкто можем да говорим за ясна разлика между двете групи) си препродадоха парковете на външни инвеститори при съвсем друга сметка. Примерно, че паркът ще носи 12% дивидент, което е 4,5-5 пъти по-висока цена. И това си личи от сметката - придобили са 60 МВт за 350 милиона евро. На местните гангстери е струвало 100 милиона и да кажем още 50 милиона евро за рушвети на "тематичната коалиция депутати" от декември 2011, когато 180 от 240 депутати бламираха законодателните изменения, актуалзацията на цените да става 2 пъти годишно. Сега тези липсващи 220 милиона евро някой си ги търси и се прави на луд, че се финансира при 14%, което горе-долу съответства на печалбата, която е очаквал и която е напълно резонна за поетия риск при сделки с гангстери.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.