Най-голямата датска банка Danske Bank беше широко критикувана и порицана от датските регулатори за слабия, почти несъществуващ контрол върху опитите за пране на пари, които породиха съмнения за "престъпна дейност, включваща огромни суми пари", съобщава Financial Times.
Съмненията
Датският орган за финансов надзор (FSA) в четвъртък обвини банката, че е участвала в изпирането на пари в естонските си операции, както и отбеляза необходимостта от заделянето на капитал от 5 млрд. датски крони за справяне със ситуацията. Danske Bank по-рано са признавали за незаконни транзакции в естонския им клон в периода между 2011 и 2014 г., включително схеми за изпиране на пари, включващи милиарди долари от Азербайджан.
FSA разкри "сериозни слабости в управлението на банката", което означава, че тя "е изложена на значително по-високи рискове за спазването на правилата, отколкото беше оценено преди това". Главният изпълнителен директор на банката Томас Борджен заяви, че е взел критиките "много сериозно". "Днес е ясно, че направихме твърде малко, за да се справим с проблема. За съжаление няма какво да направим, за да променим това. Вместо това трябва да гарантираме, че това не може да се случи отново", добави той.
Danske Bank започна миналата година разследване на твърденията, че неговият естонски клон е използван от 2007-2015 г. за изпиране на пари от държави, включително Русия, Азербайджан и Молдова. Съществуват значителни въпроси за това дали висшето ръководство е знаело за това и защо не успяло да реагира по-рано. Разследването може да повдигне въпроси за Борджен, който е главен изпълнителен директор на Danske от 2013 г. и е бил ръководител на отдел "Международно банкиране", включително и на операциите на банката в Естония четири години по-рано.
Йеспер Берг, ръководител на датския регулатор, заяви, че "това е изключително жалко положение".
"Проблемното е, че ръководството на Danske Bank реагира твърде късно на получената от тях информация относно недостатъците на политиките и практиките за борба с прането на пари в Естония и за възможното участие на техни кадри", добави той.
Проблемите
Разследването също така поставя и регулатора в трудна позиция. Неговият председател Хенрик Рамлау-Хансен подаде оставка поради факта, че е бил главен финансов директор на Danske от 2011 г. до 2016 г. "Докладът, който изпратихме, показва напълно, че дори при трудни обстоятелства сме били в състояние да действаме решително. Подадената оставка е правилното действие, за да защити репутацията ни и доверието към нас", каза Берг.
FSA заяви, че не е намерила достатъчно доказателства, за да предприеме действия срещу лица в управлението на банката, но това би могло да се промени, ако се получи повече информация.
Критиката към Danske е поредният случай от сагата между европейските банки и регулаторните органи в обвинения за пране на пари. Тази година ЕЦБ принуди една латвийска и една естонска банка да затворят поради лош контрол, докато шведските Handelsbanken и Nordea са сред по-големите кредитори, които получават критики.
Най-голямата датска банка Danske Bank беше широко критикувана и порицана от датските регулатори за слабия, почти несъществуващ контрол върху опитите за пране на пари, които породиха съмнения за "престъпна дейност, включваща огромни суми пари", съобщава Financial Times.
0 коментара