Банковият сектор в Турция задълбочава притесненията за икономиката
Финансовият сектор наподобява този на Гърция отпреди финансовата криза


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Макар критичната ситуация с обезценяването на аржентинското песо да заема водещото място в пресата през последните седмици, редица анализатори се опасяват, че финансовата ситуация в Турция е значително по-нестабилна, което може да доведе до срив в банковата система на страната, съобщава Financial Times.
До голяма степен опасенията за турските икономика и банков сектор произтичат от високите нива на дълг в страната, които са обезпечени предимно с чуждестранни валути като еврото и долара. Когато частният сектор е затънал в задължения, последното, което една страна би искала, е обезценяването на валутата й, което именно се случва в момента с турската лира, и то с нечувано високи темпове. От началото на годината турската лира е поевтиняла с над 13% спрямо долара, а задълженията на банковия сектор, обезпечени с чуждестранна валута, са се увеличили до 22.5% от БВП, или до едни от най-големите в света. Делът на небанковите финансови институции също заема важно място във финансовия баланс на страната със своите 35.9% от БВП.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
2 коментара
Да, ама като кажете Гърция, хората си мислят за държавна финансова криза. А публичните дългове на Турция са доста малки. Дори при банкова криза, ще се справят лесно. Много по-труден за тях ще е социалния и политическия проблем, защото инфлацията и спада на валутата все повече ще подбиват влиянието на властта.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.