Все по-краткият живот на смартфоните
Големите компании пускат хитови телефони на все по-малки интервали от време, като същевременно цената на устройствата расте


Кристиян Стефанов

Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
В последните години смартфон индустрията започва да добива много предвидима форма. На всеки няколко месеца големите компании пускат хитовите си телефони или така наречените флагмански модели. Очакването в повечето случаи е те да налагат новите тенденции на пазара и да се изкупуват като топъл хляб. Реалността обаче е, че през последните години с всеки следващ модел цените се покачват, иновациите не са значителни, а качеството не винаги ги оправдава.
Почти всяка компания на пазара движи цените си спрямо наличната продуктова гама. С всеки нов флагман "остаряващите" модели от предходната година поевтиняват, което пък ги прави по-атрактивни, защото имат почти същите характеристики. В същото време китайските производители все по-агресивно навлизат на западните пазари, което допълнително усилва конкуренцията. А и високият клас смартфони става по-хомогенен, понеже технологиите се разпространяват все по-бързо.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
14 коментара
Китайските телефони са евтини, но за сметка на това през последните години започват все повече да ги омазват с лепило при сглобяването им. Вече дори батерията да се смени е проблем. Ако даде дефект се продават резервни части, въпроса е само дали ще можеш да се разлепиш всичко без да счупиш нещо друго.
Крайно време е да се смени моделът с безумното пилеене на ресурси и трупане на отпадъци и да се озапти пазарната икономика, разчитаща на свръх потребление. Това е пирамида, не устойчив модел. Нищо не пречи да се върнат качествените устройства, които ще изкарат години и ще могат да се ремонтират с евтини части, да се ъпгрейдват с нови батерии, памет и пр. в най-близкия магазин. Светът нема да свърши, ако вместо за ненужна електроника, сменявана всека година, хората си хвърлят парите за по-важни неща и така спрат изтичането на капитали към Китай.
До коментар [#2] от "kdc58564521":
Идеалист... пазарната икономика не работи така. Ако върнат качеството в продуктите, ако нещото не се чупи лесно, нали следващите едно 5 години никой няма да си купи нищо ново? Балансът отива по дяволите... естествено, че е пирамида. Неразрушима. Цели отдели имат, плащат им луди пари за оценка на качеството и т.нар. "планирано остаряване":
Planned obsolescence, or built-in obsolescence, in industrial design and economics is a policy of planning or designing a product with an artificially limited useful life, so it will become obsolete (that is, unfashionable or no longer functional) after a certain period of time. И това съвсем не е ново. Още Едисон като измислил електрическата крушка им е казал, с тази и тази жичка, мога да я направя тази крушка да свети един век! При което инвеститорите му казали "Ти луд ли си!?" :)
До коментар [#3] от "kirka80286":
Тия неща се знаят от 100 години, затова казвам че самия модел требва да се смени. Нема да се случи нищо страшно ако производството се свие и се продава 10 пъти по-малко, част от производителите и търговците фалират и т.н. Така ще имат по-голема мотивация да развиват революционни технологии, които да те накарат да смениш добре работещо и здраво устройство. Но тия неща требва да се уредят законово, с нови стандарти за качество и пр. В момента пазарната икономика работи в полза на бизнеса, а требва да се направи да работи за потребителите и с отговорно отношение към природата.
До коментар [#4] от "kdc58564521":
Никога няма да спре да работи в полза на бизнеса, човек. Това за потребителите - никой пет пари не дава. Важно е баланс да излиза. Печалбите.
До коментар [#4] от "kdc58564521":
Еми захващайте се със смяна на модела, е къде ютюб, туитър, фейсбук, направете един подкаст и започвайте да убеждавате хората че така трябва да се направят нещата и ще се смени модела :) :) :)
До коментар [#6] от "bretschneider":
Коментарите в Интернет никога няма да надделеят над милионите. Много милиони. Много.
Много е просто - така се наложиха Нокиа преди години - с практичност и качество. Но нямаха 400 000 000 000 в сметки извън страната, нито в нея. При това държаха сериозен пазарен дял, а не като сегашните лидери с мижави проценти. Просто парите и алчността са най-важното за прогреса, няма смисъл да го отричаме...
До коментар [#7] от "kirka80286":
Научно техническия прогрес, дело на милионите... Сега разбирам какво онзачаваше оня призив, на един от калканите на Рурски Паметник :) :) :)
Купих телефон Xiaomi преди повече от година. Още ги нямаше в популярните сайтове у нас и го поръчах от Китай (пътува 2 седмици :)). Дори след като митницата ме накара да му платя ДДС, излезе 480 лева. Риск си беше, защото на китайския сайт да търсиш гаранция е... :) Но пък никакви проблеми нямам с него. Преди това ползвах "флагмана" на Самсунг (по онова време беше S6). Доволен бях, но струваше 1000 лева. Разликата в цената е много по-голяма от разликата в качеството. Особено при положение, че "флагманите" вече са по 1500 лева. Гледам Xiaomi вече се предлагат и от ЕМАГ и подобни, което значи и реална гаранция. Когато дойде време за смяна, ТВЪРДО няма да купувам "марков". Още повече, че "флагманите" не бележат никакво реално развитие вече 2-ра година. Реално - напудрен миналогодишен модел и агресивна реклама.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.