// K2: Бизнесът / Компании
Фармацевтичната индустрия се стреми към ранно споразумение между ЕС и Великобритания
Производството или части от него на общо над 2600 лекарства се осъществява във Великобритания, но Brexit може да затрудни движението им
Медикаментите на близо 82 млн. души може да бъдат възпрепятствани, ако не се постигне добро търговско споразумение между Великобритания и Европейския съюз след излизането на Острова от съюза. Производството или части от производството на общо над 2600 лекарства се осъществява във Великобритания, но Brexit може да затрудни движението им.
Свободното движение обаче трябва да бъде гарантирано и след Brexit, за да няма смущения на пазара, смятат от индустрията. Търсенето на "споразумение за взаимно признаване", съгласно което инспекциите по безопасността и сертифицирането на отделни партиди лекарства в Обединеното кралство ще продължат да бъдат валидни за Европа и обратно, идва след среща между висши представители на индустрията и министри миналия месец.
Без такова споразумение ще трябва да се извършват дублирани проверки на производствените обекти и в Обединеното кралство, и в страната от ЕС. Всяка партида готови продукти също ще трябва да бъде тествана в Обединеното кралство и отново в ЕС, преди тя да бъде освободена за продажба или за износ. Повечето фармацевтични компании предсказват сериозни забавяния в доставките след Brexit. Освен това за още над 12 хил. медикамента във Великобритания ще трябва да се издадат нови лицензи.
Притесненията
Глобалните фармацевтични производители стават все по-разочаровани от темпото на преговорите по Brexit, тъй като крайният срок е близо. Компаниите продължават с плановете за действие при непредвидени ситуации, тъй като нарастват страховете, че пациентите ще се борят за достъп до животоспасяващи лекарства в случай на твърд Brexit.
Усложненията могат да се избегнат, ако предварително се уговорят условията по търговията на лекарства между ЕС и Великобритания с търговско споразумение, смятат от индустрията. Специално за животоспасяващите и поддържащи терапии забавянето би било фатално, ако въпросът не е уреден предварително, твърдят фармацевтичните компании.
Секторът лобира пред правителствата на Обединеното кралство и ЕС за ранно споразумение, което ще позволи на компаниите лесно да изнасят лекарствата, отпускани по лекарско предписание, като същевременно се гарантира, че одобрението на нови лекарства няма да се бави. Както ЕС, така и Великобритания заявяват, че всяка сделка ще трябва да бъде част от по-голямото търговско споразумение.
Условията
Официални представители на Обединеното кралство твърдят, че Великобритания ще се стреми да поддържа "точно същия режим" за лекарствата след Brexit, както досега. Годишно от страната се изнасят лекарства за 45 млн. души за ЕС, а се внасят други за близо 37 млн. британци.
От фармацевтичните компании обърнаха внимание на потенциалния проблем още веднага след резултата от референдума миналата година, но досега няма признаци да се работи по подобно търговско споразумение на държавно ниво и много фирми самостоятелно изготвят договори и са започнали да строят нови лаборатории в Европа.
Главният изпълнителен директор на британско-шведската AstraZeneca Паскал Сорио каза, че се създава излишна бюрокрация, като добави, че "компанията вече е създала бази за контрол на качеството в Швеция, за да може Astra безпроблемно да изнася лекарствата си".
Sanofi и Merck се подготвят
Говорител на френската фармацевтична компания Sanofi заяви, че "тя увеличава капацитета на складовете си и набира допълнителна персонал, за да управлява промените в митническото уреждане".
Merck също се готви да съхранява до шест месеца лекарства в някои страни, въпреки че говорител на компанията каза, че това са "планове за извънредни ситуации", които може да не бъдат приложени.
От швейцарската фармацевтична група Novartis заявиха, че всякакви регулаторни различия между Обединеното кралство и ЕС "може да означават издаването на нови лицензи за лекарства".
Фил Томсън от GlaxoSmithKline, заяви, че неговата компания, която обяви намеренията си да създаде допълнителни центрове за изпитване на медикаменти в Европа, ще отпусне 70 млн. паунда, за да се подготви компанията за последиците от Brexit. Той посочи, че в противен случай тези средства биха били изразходвани за разработване на животоспасяващи лекарства.
От правителството на Великобритания заявиха: "Позицията на Обединеното кралство относно регулирането на лекарствата остава ясна: искаме да запазим тясно партньорство с ЕС, за да гарантираме, че пациентите ще продължат да имат своевременен достъп до безопасни лекарства и медицински иновации".
Още по темата
AstraZeneca и Daiichi ще разработват заедно лекарство срещу рак в сделка за 6.9 млрд. долара
Биофармацевтичните компании се ориентират към онкологията заради нуждата от лекарства на развиващите се пазари
2 апр 2019Amazon придобива онлайн аптеките PillPack за 1 млрд. долара
Сделката показва амбициите на Amazon да се развива и в здравната индустрия
1 юли 2018Eвропейският банков регулатор предупреди банките да ускорят подготовката си за Brexit
Според ЕБО финансовите институции не трябва да очакват "чудодейна" държавна намеса в тяхна помощ
26 юни 2018Takeda купува Shire за 46 млрд. паунда
Поглъщането на ирландската компания ще бъде кулминацията в усилията на Takeda да се превърне в глобална фармацевтична компания
28 апр 2018Sanofi преговаря за продажбата на бизнеса си с генерични лекарства на Advent
Стойността на сделката за поделението на френската компания е 1.9 млрд. евро
18 апр 2018САЩ одобри сделката между Bayer и Monsanto
Акциите на Bayer скочиха с 6% след новината на Wall Street Journal, която засега не е потвърдена от компаниите
10 апр 2018Фармацевтичният конгломерат Roche купува Flatiron Health за 1.9 млрд. долара
Чрез сделката компанията цели да навлезе в производството на лекарства за ракови заболявания
18 фев 2018Увеличението на продажбите с 10% в стойност се дължи на новите онкологични продукти, медикаментите за лечение на хепатит С и диабет
16 фев 2018
Гарантирана доходност, атрактивни цени и възможността за семейна ваканция в домашен уют са сред основните фактори, които движат пазара
14 дек 2019, 553 прочитания

Motto и Spaghetti Kitchen, Manzo, Forno Cipollini, La Bottega, Mediterraneo, 33 Гастронавти, By The Way, Memento и др. са сред обектите, с които собствениците на сегашния пазар преговарят
13 дек 2019, 1756 прочитания
13 дек 2019, 8660 прочитания
13 дек 2019, 4872 прочитания
13 дек 2019, 2812 прочитания
13 дек 2019, 2208 прочитания
13 дек 2019, 1699 прочитания
Производителите на бира, спортно облекло и хазартният бизнес са сред най-печелившите