"Кока-Кола Хеленик ботълинг къмпани" вече продава изворна вода "Роса" и на българския пазар. Тя се бутилира в сръбския завод "Власинка", който стана собственост на компанията през пролетта на 2005 г. Новият продукт допълва фирменото портфолио и с изворна вода към досега предлаганата минерална с бранда "Банкя".
Във всички канали за търговия
Водата "Роса" е с ниско съдържание на натрий и е подходяща и за бебета и деца, както и за приготвяне на храната им. Тя ще се предлага в пластмасови бутилки от 0.5, 0.750 и 1.5 литра във всички канали за търговия, а също и в детски клубове и увеселителни паркове, уточниха за "Капитал" от "Кока-Кола Хеленик ботълинг къмпани". Водата ще се продава на цените, на които се продава и минералната "Банкя", която стана собственост на компанията през 2005. "Роса" обаче няма да присъства в хорека канала, защото там предложението на "Кока-Кола Хеленик ботълинг къмпани" е за "Банкя" в стъклени бутилки.
Продажбите на новия за българския пазар продукт ще бъдат подкрепени с телевизионна, външна и дигитална реклама, както и с комуникационни материали в търговските обекти.
Срещу 21.5 милиона евро
През пролетта на 2005 г. гръцката Coca-Cola Hellenic Bottling Company и американската Coca-Cola закупиха срещу 21.5 милиона евро втория по големина производител на бутилирана вода в Сърбия - компанията "Власинка", основана през 1998 г. и собственост дотогава на фирма "Симпо". Покупката включваше производствените съоръжения в Сурдулица (Югоизточна Сърбия), както и марката вода "Роса". Интерес към сръбската фабрика по това време проявиха и "Нестле" и "Данон".
Сделката бе част от експанзията на Coca-Cola Hellenic Bottling Company на пазара на негазирани безалкохолни напитки. Сега изворната вода "Роса" напуска пределите на Сърбия, а България е първият задграничен пазар за продажбите й.
Пазар за 750 млн. литра годишно
През 2017 консумацията на бутилирана вода в страната достига 750 млн. литра, като нараства ежегодно с 6-7% в обем през последните няколко години. Годишната консумация на глава от населението е 106 литра, с което България се доближава до Германия, Италия и Франция, посочи Жана Величкова, председател на Асоциацията на производителите на безалкохолни напитки в България.
"Минералната бутилирана вода е с около 50% дял , изворната е една трета, а трапезната – една шеста от пазара в обем. В топ 3 на компаниите при минералната вода са "Девин", "БК Горна баня" ("Горна баня" с червената точка) и "Кока Кола" ("Банкя"). "Девин" е лидер и при изворната вода с над 50% дял в обем. Като цяло предложенията при изворната вода са по-малко: освен "Девин" значими тук са "Нова трейд" ("Бачково"), "Балдаран" и "ТПК Михалково", уточни за "Капитал" Александър Екимов от Агенцията за маркетингови изследвания Global Data.
Сделки в сектора
В края на миналата година полският собственик на соковете Queens – Grupa Maspex, разшири бизнеса си в България, като придоби местната компания "Акварекс-В", която бутилира минералната вода "Велинград". Сделката бе през дъщерното дружество "Тимбарк България", което купи 99.84% от "Акварекс-В" срещу неоповестена сума. Продавач бе компанията "Столарски и синове", която е еднолична собственост на председателя на Българската асоциация на сдруженията в автомобилния транспорт (БАСАТ) Миролюб Столарски, чието семейство притежава и автобусната компания "Карат-С".Продажбата на "Акварекс-В" бе поредната сделка в сектора на безалкохолните напитки. В началото на 2017 г. белгийската група Spadel плати 120 млн. евро на американския инвестиционен фонд Advent за бутилиращата компания "Девин" в една от знаковите за годината покупки. През юли м.г. пък чешката Karlovarské minerální vody (KMV) финализира придобиването на бутилиращата компания на Pepsi в България – "Куадрант бевъриджис", като цената на сделката също не беше оповестена.
"Кока-Кола Хеленик ботълинг къмпани" вече продава изворна вода "Роса" и на българския пазар. Тя се бутилира в сръбския завод "Власинка", който стана собственост на компанията през пролетта на 2005 г. Новият продукт допълва фирменото портфолио и с изворна вода към досега предлаганата минерална с бранда "Банкя".
1 коментар
А в Сърбия дали продават българска минерална вода по магазините? Или слушат българска музика по радиото? Или ядат българска кухня по ресторантите?