Четири кандидата заявиха интерес да управляват фонд за рискови инвестиции, финансиран с 47 млн. лв. публичен ресурс през държавния Фонд на фондовете. Сред тях са известни в инвестиционните среди имена като "Блек пийк венчърс", но има и по-слабо познати сдружения. Изискване към всички е да осигурят 30% допълнителен ресурс (20 млн. лв.) за фонда и за компаниите, в които ще се инвестира.
Планът е до края на август документите да бъдат разгледани от държавната структура и одобрените участници да бъдат поканени да подадат ценови оферти. Това означава, че едва ли фондът ще заработи до края на годината. Предварителните разчети са обществената поръчка да е на стойност 4.5 млн. евро, тоест разходите на фонд мениджъра да са в размер на 18% от сумата на инвестирания ресурс. Но пък фондът може да има и много висока възвращаемост.
Кой иска да е мениджър
Малко повече от месец след обявлението на поръчката за избор на фонд мениджър, който да управлява инструмент за рискови инвестиции, до 25 юни бяха получени четири заявления, а ден по-късно документите бяха отворени пред комисия на Фонда на фондовете. Кандидатите са сдружението "Морнинг сайд хил", което и друг път се е появявало в конкурси на държавната институция, но е отпадало заради непълна документация. То е основано от петима участници, водещи от които са Павел Велков и Екатерина Велкова. Любопитното е, че в консорциума влиза и "Дунавски консултинг" на адвокат Деян Дунавски, който в предходен конкурс на Фонда на фондовете участваше самостоятелно и бе конкуренция на "Морнинг сайд хил".
Вторият кандидат е "Опортюнити кепитъл мениджмънт", основано от бившия изпълнитерен директор на Българска банка за развитие (ББР) Билян Балев, Стефан Василев, Елеонора Соколарски, Матиас Колан и Лукас Хюсман.
Претендент за фонд мениджър е и "Болкан кепитъл венчърс" на Александър Ников, Велин Кираджиев и Иван Грънчаров.
По реда на заявките най-разпознаваемият в инвестиционните среди "Блек пийк венчърс" се е включил четвърти, като в него участват популярни имена като Ивайло Господинов и Росен Иванов, които сега управляват фонда на ЕИФ по Jeremie - Black Peak, както и Златолина Мукова и Константин Петров от фонда за рискови инвестиции NEVEQ.
Новата опция за финансиране
Фондът за рискови инвестиции ще бъде създаден с ресурс от 24.1 млн. евро от оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност" 2014 - 2020. Те ще бъдат инвестирани през държавния Фонд на фондовете, като мениджърът на фонда ще има ангажимент да осигури от странични инвеститори до 30% от общия ресурс. Това означава, че сумата за инвестиции може да достигне 67 млн. лв.
Сумата, която фонд мениджърът трябва да набави, е в размер на 2% от общия ресурс, а съинвеститори могат да добавят до 8%. Отделно схемата ще може да привлича и коинвеститори, които влагат ресурс заедно с фонда на ниво конкретна компания.
Фондът ще работи за 10-годишен период с възможност за удължаване с още две. Инвестиционният период в компаниите ще е 5-годишен.
Клиенти на фонда ще са високотехнологични и иновативни микро-, малки и средни предприятия, на които ще се предоставя инвестиция срещу дял от капитала. Инвестициите в едно дружество ще са от 1.5 до 7 млн. лв., като освен финансиране мениджърът ще трябва да предостави и менторска помощ на получателя.
Според декларираното от Фонда на фондовете именно опитът в дялово инвестиране и привличане на частно финасиране от професионални инвеститори ще се счита за предимство при оценяване на офертите на кандидатите. От тях се иска да са участвали като инвеститори в поне 5 компании през последните години, като сумата на вложения ресурс да е минимум 5 млн. евро. Като критерии се иска и осъществени поне 3 изхода от инвестиции за 3 млн. евро през последните 7 години.
Четири кандидата заявиха интерес да управляват фонд за рискови инвестиции, финансиран с 47 млн. лв. публичен ресурс през държавния Фонд на фондовете. Сред тях са известни в инвестиционните среди имена като "Блек пийк венчърс", но има и по-слабо познати сдружения. Изискване към всички е да осигурят 30% допълнителен ресурс (20 млн. лв.) за фонда и за компаниите, в които ще се инвестира.
0 коментара