Отпадъците в АЕЦ "Козлодуй" вече се изгарят плазмено
Съоръжението обработва материали с ниска и средна радиоактивност и е на стойност 31 млн. евро
До три години се очаква да влезе в експлоатация и хранилището, в което ще се погребват отпадъците. То също се финансира от фонда и е разположено близо до централата.
Плазмената технология позволява значително да се намали обемът на отпадъците с ниска и средна радиоактивност от спрените блокове 1-4 на АЕЦ "Козлодуй", както и от работещите блокове 5 и 6. Това прави последващото им погребване икономически ефективно и безопасно.
В съоръжението металите се разтопяват и окисляват, бетонните отпадъци и неорганичните материали се разтопяват и се преобразуват в химически инертна стъкловидна шлака, а течностите и органичните материали се изпаряват, така че крайният продукт е неорганичен. Технологията позволява отпадъците да се преработват с минимален риск за радиоактивно замърсяване, а крайната им форма отговаря на изискванията за качество и устойчивост при дългосрочно съхранение или погребване, се казва в съобщение на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), която администрира МФК.
Годишната производителност на съоръжението е 250 тона. В него ще могат да се преработват повторно и стари радиоактивни отпадъци, което прави новата технология потенциално широко приложима не само в АЕЦ "Козлодуй", уточняват от ЕБВР.
В консорциума, изградил съоръжението, Iberdrola участва като проектно-конструкторска компания, а Belgoprocess е доставчик на технологията. Самото съоръжение ще се експлоатира от Държавно предприятие "Радиоактивни отпадъци", което отговаря за извеждането от експлоатация на първите четири блока.
В очакване на хранилище
Финалната стъпка с решаването на проблема с ниско- и средноактивните отпадъци от АЕЦ "Козлодуй" е изграждането на национално хранилище, в което те ще се погребват след преработката. Това ще става на площадка "Радиана" в близост до централата, където ще се депонират и отпадъци от промишлеността, медицината, научна дейност и бита. Този проект също се финансира от МФК, като стойността само на първия етап от изграждането на хранилището е 71.8 млн. евро. Строителните работи по него се очаква да приключат през 2021 г. Проектът се изпълнява от германско-български консорциум от пет компании, а главен изпълнител е NUKEM Technologies. Хранилището е предвидено да бъде в експлоатация 60 години и да остане под регулаторен контрол още 300 години след това.
За фонда МФК беше създаден през 2001 г. с цел да подпомогне извеждането от експлоатация и да намали негативните последици от ранното затваряне на първите четири блока в АЕЦ "Козлодуй". Фондът е в размер на 900 млн. евро, които са осигурени основно от Европейската комисия, както и от държави донори - Австрия, Белгия, Дания, Франция, Гърция, Ирландия, Холанди, Испания, Швейцария и Обединеното кралство. Освен проекти по извеждането от експлоатация на централата фондът финансира също проекти за подобряване и модернизиране на енергийния сектор, както и мерки за енергийна ефективност. |
Още по темата
АЕЦ "Козлодуй" ще може да работи до 2051 г.
"Росатом" удължи с 30 години експлоатационния срок на 6-и блок на ядрената централа
25 юли 2018Спирането на първите четири блока на АЕЦ "Козлодуй" досега струва 200 млн. евро
Все още няма трайно решение за съхраненението на отработеното ядрено гориво
20 юни 2016След носталгията по спрените ядрени реактори на АЕЦ "Козлодуй" настъпва времето за тяхното погребване и плащането на цената
13 мар 2015Хранилището за радиоактивни отпадъци получи зелена светлина от МОСВ
Проектът за погребване на опасните елементи трябваше да е готов до 2015 г.
19 фев 2015
13 март 2019
София Ивент Център
capital.bg/fintech
Annual FinTech Summit
Теми в програмата:
- Тенденции и двигатели за растеж на финтех индустрията
- PSD2 и възможностите за бизнеса
- Мобилни плащания и дигитални портфейли
- Кои са последните технологични иновации на пазара
- InsureTech: дигиталната трансформация в застраховането
- Международно сътрудничество и възможности за растеж на екосистемата


Антимонополната комисия изследва детайлно базите за горива. Целите може да са две - най-накрая качествен анализ на пазара или предизборна проверка срещу "Лукойл" за злоупотреба с монопол
15 фев 2019, 1074 прочитания

Старите коли над 20 години продължават да преобладават в българския автопарк, въпреки нарастването на продажбите на нови автомобили
15 фев 2019, 1171 прочитания
15 фев 2019, 5691 прочитания
15 фев 2019, 3222 прочитания
15 фев 2019, 3052 прочитания
15 фев 2019, 2913 прочитания
15 фев 2019, 2044 прочитания
Каква е ползата от обучението на юристите
По-добрите съдебни процедури водят след себе си до по-висок икономически растеж
Стажове, стипендии, конкурси (11 - 17 февруари)
Селекция с актуални кариерни инициативи и събития през седмицата
PwC България подкрепя студенти и докторанти по педагогически специалности
Консултантската компания ще даде на 11 младежи едногодишни стипендии и едномесечен стаж по специалността
Стажове, стипендии, конкурси (4 - 10 февруари)
Селекция с актуални кариерни инициативи и събития през седмицата
Предприемаческа програма изпраща 70 европейци в САЩ
Двама българи бяха стипендианти на Young Transatlantic Innovation Leaders Initiative през 2018 г.
Откъс от книгата "Имате пратка. Моделът на Еконт" за историята на професията в България