Най-големите софтуерни компании: Островът на оптимизма
Технологичният сектор в България продължава да расте, като огромната част от дружествата имат двуцифрен скок в приходите


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
5 коментара
В топ 25 работят едва шест хиляди човека, като потенциалът е много по голям. Всички се оплакват от недостиг на специалисти. Заплатите в секторът са най високи. Въпреки всичко образователната система е неспособна да подготвя децата за тази най перспективна индустрия. Никой не си и помисля за преквалификация на безработни итн
Направете математиките свободно избираем предмет в университетите и пак ще си говорим. В момента се утепало от професори по математика, дето са двърдо убедени че няма как да си програмист ако не можеш да изредиш всички формули от висшата математика на глас.
Тези хора карат сума бъдещи служители да зубрят ежедневно по математика, вместо да пишат код. Направо могат да ги осъдят за саботаж на индустрията.
До коментар [#1] от "Густав":
То необразовани хора няма да се преквалифицират. Но е пълно с млади и стари от всякакви браншове, които го правят. И това не става през университет, а през частни школи. Ако не бяха частните школи да обучават програмисти, а малките фирми да им дават опит, сега тези растежи щяхме да си ги мечтаем само.
До коментар [#2] от "uap40575557":
Проблемът е, че образованието не поставя нещата в контекст. Пример: в училище ( преди 15+ години ) математиката ми беше много неприятен предмет и не разбирах аджеба за какъв чеп ги учим по-сложните неща. По-късно, когато почнах да се занимавам с програмиране ( тогава беше ActionScript ) и някакви малко по-сложни 3D-та и нещата ми се поставиха в контекст, за около месец успях да разбера материал дето се преподава година.
Непременно математиката е много важна, не е само кодене, но ако не се преподава в контекст няма смисъл от нея. Виж примерно видеата на 3blue1brown и ги сравни с даскалите си по математика...
Хубавото е, че сега всичко го има обяснено в youtube. Дори не трябва да плащаш за курсове и книги, само желание да има.
е, то си личи веднага, кои са били слаби по математика.
Който иска да е обущар, и само да си "коди" няма нужда от нищо, това е ясно. Който иска да е дизайнер на обувките, трябва да учи и математика, че и други неща.
Та така, за всеки влак си има пътници.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.