BP се съгласи да плати 10.5 млрд. долара в най-голямото си придобиване от почти две десетилетия,за по-голямата част от петролните и газови активи в САЩ на минната компания BHP Billiton Ltd., включително в ценния Пермски басейн.
Пермският басейн
Сделката дава на базирания в Лондон енергиен гигант важната позиция в Пермския басейн, част от западната част на Тексас и Ню Мексико, която е най-бързо развиващият се петролен регион в света. Това е още един знак, че BP се е възстановила най-вече от ценовия трус след поевтиняването на петрола и тежката авария през 2010 г. в Мексиканския залив, след която компанията трябваше да плати 60 млрд. долара обезщетения за нанесените щети, пише Bloomberg.
"Току-що получихме достъп до някои от най-хубавите площи в най-добрите басейни в САЩ", каза изпълнителният директор на BP Бърнард Лоуни в изявление. Пермският басейн произвежда около 3.4 млн. барела петрол на ден, което би го направило четвъртия най-голям член на ОПЕК след Саудитска Арабия, Ирак и Иран.
Нарастването на цените на петрола увеличи перспективите за сделки с шистови залежи, а технологичният напредък дава възможност в Пермския регион, където стават и поредица от сделки между производителите, да се реализират добиви от много по-дълбоки кладенци. Concho Resources Inc. се съгласи през март да придобие RSP Permian Inc., докато Exxon Mobil Corp. купи права за сондиране за около 6 млрд. долара миналата година.
"Басейнът е с най-голяма тежест в шистовата дейност в САЩ, така че не е трудно да се прогнозира дългосрочен интерес на компаниите", казва Лео Мариани, анализатор в NatAlliance Securities.
Сделката
За да направи сделката за своите инвеститори още по-добра, BP ще вдигне дивидента с 2.5% през второто тримесечие, което е първото увеличение от 2014 г. насам. Първото плащане ще доведе до "леко" увеличаване на съотношението дълг към капитал, но то ще остане в обхвата от 20 до 30%, каза главният финансов директор Брайън Гилвари.
Главният изпълнителен директор Боб Дъдли заяви, че в резултат на сделката компанията ще добави към текущото си производство около 190 хил. барела петролен еквивалент на ден и ще има залежи от 4.6 млрд. барела.
Шистовият сектор
През миналата година австралийската компания BHP Billiton обяви плановете си да излезе от шистовия бизнес заради натиска на инвеститорите, които твърдят, че навлизането в добива на нефт и газ заедно с други грешни управленски решения са изтрили 40 млрд. долара от пазарната стойност на минния производител. Споразумението с BP и продажбата на активи на Fayetteville за 300 млн. долара завършва излизането от сектора, а постъпленията ще бъдат насочени към акционерите.
"Шистовият бизнес е проблемен, така че е добре, че успяхме да го решим", казва Анди Форстър, главен инвестиционен директор на Argo Investment, която е акционер в BHP и управлява повече от 3.7 млрд. долара. "Цената също е много добра", завършва той.
BP се съгласи да плати 10.5 млрд. долара в най-голямото си придобиване от почти две десетилетия,за по-голямата част от петролните и газови активи в САЩ на минната компания BHP Billiton Ltd., включително в ценния Пермски басейн.
0 коментара