Ръстът на цената на петрола помогна на големите енергийни компании да увеличат печалбата си през второто тримесечие на 2018 г. Решаващо влияние за подобрените финансови резултати оказва повишената продукция на петрол и газ на групите от бранша, пише Financial Times.
Как експертите разчитат ситуацията в сектора
При Exxon Mobil, която отчита най-слаби резултати сред енергийните гиганти през последните години, повишената цена на петрола е засенчена от спад от 7% на общата продукция на петрол и газ през второто тримесечие.
Паул Синки, анализатор в Mizuho, определя резултатите на Exxon Mobil като "шокиращи". Според него нивото на продукцията им е от значение за изпълнението на важни проекти. Американската компания е известна с това, че се фокусира върху разходите и приходите, но вече поставя на преден план увеличаването на продукцията и откриването на нови залежи в Гвиана.
Нийл Чапман, вицепрезидент и член на управителния съвет на Exxon, винаги е изтъквал, че фокусът трябва да е насочен предимно към качеството, а не към нивото на продукцията. Но сега инвеститорите искат да видят ръст на производството. "Вече много малко инвеститори могат да запазят търпение в продължение на поне 5 години", обяснява Синки. Нарастващото напрежение сред инвеститорите вече се отразява на цената на акциите на Exxon, която достига най-ниското си ниво от март 2016 г., когато петролът се търгуваше за 40 долара на барел.
Много от компаниите в петролната индустрия увеличават продукцията си, вместо да свиват разходите. През второто тримесечие на тази година френският енергиен гигант Total е увеличил продукцията си с 9% и достига рекордни нива.
BP с добре обмислен ход
Вирендра Чаухан, анализатор в Energy Aspects, коментира, че големите вложения и тенденцията за плавен ръст на продукцията са стагниращи за сектора. Продукцията има огромно значение за подобряването на финансовите резултати и BP показа, че осъзнава това. Голямата компания придоби бизнеса за добив на шистов газ в САЩ на BHP. Това е най-голямата сделка на BP през последните 20 години, която ще доведе до драстично повишение на продукцията на британската група.
"Тези активи са важни за усилията на BP да запази сегашните си нива на продукция до 2025 г.", казва Алиса Лукаш, анализатор в Rystad Energy. Тя добавя, че придобитият бизнес ще генерира 10% от продукцията на BP.
Някои опасения
Кристиян Малек, директор в JPMorgan, отговарящ за анализите в енергийния сектор, коментира, че всички са смятали, че продукцията ще спадне сериозно още през 2014 г., когато играчите в бранша са свивали разходите си. Но Малек отбелязва, че докато цената на петрола се възстановява до предишните си нива от над 70 долара за барел, компаниите и инвеститорите започват да променят фокуса си към повишаването на продукцията. "С изключение на Exxon Mobil повечето енергийни гиганти показват, че могат да увеличават продукцията си с бързи темпове дори и с по-малко инвестиции спрямо преди", уточнява той.
Въпреки това Малек изразява и някои свои опасения. Той се аргументира, че някои проучвания показват, че ръстът на продукцията е провокиран от някои газови полета, повечето в САЩ, както и от краткосрочни инвестиции. Според него не е ясно дали американската продукция на шистов газ ще успее да генерира такива нива в дългосрочен план.
Изпълнителният директор на Shell Бен ван Вюрден коментира преди седмица, че по-големите инвестиции в продукцията са необходими, но уточни, че е важно да има сигурност, че инвестициите "ще се отплатят в бъдеще".
Ръстът на цената на петрола помогна на големите енергийни компании да увеличат печалбата си през второто тримесечие на 2018 г. Решаващо влияние за подобрените финансови резултати оказва повишената продукция на петрол и газ на групите от бранша, пише Financial Times.
0 коментара