// K2: Бизнесът / Компании
Софтуерна сделка от Москва, през Сингапур до София
Компанията на серийния предприемач Сергей Белоусов Аcronis купи българската "Т-софт" с цел наеме 300 софтурени специалисти
Аcronis навлиза чрез придобиването на българската софтуерна компания "Т-софт", чиито екип от 20 специалисти работи с нея от години. Цената на сделката не е обявена. Купувач е регистрираното в Швейцария дружество Acronis AG.
Историята на един сингапурец от Русия
Белоусов е основното движещо лице зад Acronis, която създава с още трима съдружници в началото на века в Сингапур. Компанията разработва софтуер за архивиране на файлове, възстановяване, синхронизиране и споделяне на документи и файлове за бизнеса, както и защита срещу ransomware (зловреден код, който заключва файлове на компютрите). И до днес един от първите й продукти остава много популярен - Acronis TrueImage, който през годините преминава през различни версии.
Самият Белоусов е достатъчно известен в глобалните IT среди освен като предприемач и като рисков инвеститор в стартиращи компании и лектор по технологични конференции. Докато следва в един от водещите университети в бившия Съветски съюз - Московския физико-технически институт, търси начини да започне собствен бизнес и се занимава с най-различни проекти, сред които продажба на компютърен хардуер и дори обувки. След натрупването на първоначален капитал с един от сегашните си партньори в Acronis - Иля Зубарев, създава и компания за производство на домашна техника, която постепенно се разраства. Посещават Сингапур в средата на 90-те години в търсене на ERP софтуер за предприятието си. Стават дистрибутори, а по-късно и разработчици на такъв продукт - Solomon Software, и се установяват в Сингапур (Белоусов е гражданин на Сингапур). През 2000 г. създават там и първата си софтуерна компания - Parallels, от която впоследствие през 2003 г. е отделена Acronis.
"Вторият ни създаден продукт е сред най-популярните ни и до днес - Acronis TrueImage. Той стана известен много бързо сред крайните потребители, след което пуснахме бизнес, а после и сървър версия. И до днес той носи около 60% от предложенията ни на пазара", казва Белоусов пред "Капитал".
Бързо разбират, че Сингапур е малък пазар и трябва да се разширят. "Така навлязохме в Япония, Германия и САЩ, които и до днес са трите ни най-големи пазари - 25% от приходите ни идват от САЩ, 20% от германоезичните пазари в Европа и 15% от Япония. През 2012 г. купихме американска компания за споделяне на файлове, която имаше отношения с "Т-софт" и започнахме да работим с българската фирма. Така започнахме да оглеждаме и България за възможни инвестиции", казва Белоусов. Днес Acronis има над 5 млн. потребители и 500 000 корпоративни клиенти в над 150 държави. Около 15% от приходите идват от крайни потребители, 60% - от малки и средни бизнес клиенти, а 25% от големи корпорации. В продължение на години Белоусов е основен акционер, а през 2013 г. става и изпълнителен директор, за да подпомогне глобалната експанзия на компанията.
Белоусов е съосновател и на инвестиционния фонд Runa Capital, който е набрал над 135 млн. долара и досега е финансирал над 60 компании с общи активи за над 10 млрд. долара.Според неофициални данни състоянието му се оценява на 600 млн. долара.
Българският проект
Преди да се спре на страната, екипът на Белоусов прави подробен анализ в продължение на три години. Сред останалите разглеждани държави са били и Полша, Румъния, Сърбия и др. В крайна сметка се спират на България заради досегашното си партньорство с "Т-софт", наличието на квалифицирани хора, както и членството на страната в Европейският съюз. Според Сергей Белоусов България е малка държава, но създава много добри специалисти. "Целта ни е тези хора да не заминават зад граница, а да работят и за нас. Вече сме успешни на много други места, защото предлагаме отлично заплащане, добри условия и интересна работа", допълва мениджърът. Според него България ще е един от най-важните инженерни офиси за бъдещето на компанията заедно с тези в САЩ и Сингапур. Acronis има голям офис и в Русия. "За нас е важно, че България е част от ЕС, защото продаваме в много държави, за които е важно къде са инженерните екипи", казва Белоусов.
Директор на центъра в София е Пламен Тошев, който беше досегашен едноличен собственик на капитала на "Т-софт". Идеята е екипът на новосъздадената "Акронис България" първоначално да бъде удвоен - в един от порталите за работа вече има обяви за 16 отворени позиции. Предвидените инвестиции през следващите години са 50 млн. долара. Българският екип досега основно е работил върху решенията на Acronis за споделяне и синхронизация на файлове и според Белоусов уменията му тепърва ще бъдат разширявани, най-вече в областта на сигурността и защита на информацията.
"Не се притеснявам от голямата конкуренция на пазара на труда и намирането на специалисти. Сингапур е общо 5.5 млн. души население и е много скъпо място, но все пак създадохме инженерен център там и намерихме нужните хора. В крайна сметка става въпрос за образование. Университетите тук имат добра история - да, не са финансирани по най-добрия начин, но смятам, че можем да помогнем и ние", казва Белоусов.
Плановете на съоснователя на Acronis включват и идеята поне около 10% от хората в българския екип да са чужденци, най-вече кадри и от близките държави. "Ще има и хора от нашата група. Искаме да покажем на служителите ни, че България е много хубаво място за работа и кариера", допълва мениджърът. Преди време компанията му е имала център в Естония, но дейността там е ограничена, тъй като много хора не искали да се местят в балтийската държава.
"Разбира се, цените на труда ще растат, но ще отнеме време. Стратегията ни е да бъдем ангажирани - с правителството, с университети. Имаме много работа тук и това е добре", завършва Белоусов.
Q&A За да промениш света и държавата си не са нужни много хора, а един или двама Как ще намерите нужните ви специалисти на толкова конкурентен пазар като българския? Да, българският пазар е конкурентен, но направихме подробен анализ и смятаме, че можем да намерим нужните хора тук. Смятаме да работим и с водещи университети, можем и да помогнем и с експертиза и опит. Не се нуждаем просто от хора, а от много много добри хора. Но хубавото е, че софтуерното инженерство не е квантова механика и можеш да обучиш хора. А също така и децата са много умни - печелят математически олимпиади и т.н., но след време напускат страната. Така че целта ни е да ангажираме повече деца, помагаме на училища - създадохме Acronis Foundation, която работи с учебни заведения. Искаме да мотивираме децата да учат и след време да работят в тази сфера. Какви са образователните ви проекти в други държави? Правим три основни неща: - Работим с училища като предлагаме следучебна подготовка по компютърни науки. - Подпомогнахме изграждането на университет в Татарстан, който е само на пет години, но вече е сред лидерите по компютърно обучение. Малко висше учебно заведение е - общо около 1000 студенти, но всяка година приема около 200 души. - Работим и с топ университети в САЩ - Carnegie Mellon, Arizona State, както и в Сингапур. А каква ще е стратегията ви тук? Защо един ден да не стартираме и наш проект? В малки държави като България трябва да създаваш много фокусирани образователни инициативи. Не можеш да си позволиш да отвориш университет за 20 000 души, защото е по-добре да направиш такъв за 2000. При първия не разполагаш с достатъчно пари на студент и по тази причина създаваш посредствени студенти. А посредствените студенти не променят света. За да промениш света и държавата си не са нужни много хора, а един или двама. Бихте ли променил нещо, ако можехте да се върнете назад? Имам докторантура по физика и една от специалностите ми е метафизика в областта на квантовата механика, и чета доста книги за времето и пространството. Така че мисля, че няма да мога да се върна назад. А дори и да успея да се върна, няма да се върна в същото време (смее се). |
Още по темата
Acronis вече е компания еднорог
Софтуерната фирма планира да удвои екипа си в България след инвестиция от Goldman Sachs
29 сеп 2019Киберзаплахите вече са автоматизирани и всички ще бъдем атакувани
Сергей Белоусов, основател и изпълнителен директор на софтуерната компания Acronis
13 юни 2019Димитър Димитров, управляващ съдружник в Accedia, пред "Капитал"
30 ное 2018Софтуерната компания Devexperts открива развоен център в България
Германският разработчик ще наеме 80 IT специалисти през следващите две години
30 авг 2018Естония започна глобално търсене на IT кадри
Български специалисти също ще могат да кандидатстват до 23 септември
27 авг 2018Най-големите софтуерни компании: Островът на оптимизма
Технологичният сектор в България продължава да расте, като огромната част от дружествата имат двуцифрен скок в приходите
21 авг 2018Софтуерната компания Acronis купува българската "Т-Софт", за да атакува европейския пазар
Дружеството вече ще носи търговското име "Акронис България" и планира да се разшири до 300 души в София
2 авг 2018Софтуерните услуги винаги ще са търсени
Съоснователят и изпълнителен директор на софтуерната компания "Мелън" Крум Хаджигеоргиев пред "Капитал"
16 мар 2018
Осем компании получиха отличия в конкурса, който се организира за 15-а поредна година
5 дек 2019, 1926 прочитания

Общите приходи на компаниите в сектора за 2018 г. са 3 млрд. лв., а заетите са общо 33 хил. души
5 дек 2019, 1667 прочитания
5 дек 2019, 2252 прочитания
5 дек 2019, 2075 прочитания
5 дек 2019, 1926 прочитания
5 дек 2019, 1850 прочитания
5 дек 2019, 1667 прочитания
След срива в оборотите през 2016 г. резултатите тръгват нагоре благодарение на вложенията в жилищни, хотелски и офис проекти