КОНКУРЕНТОСПОСОБНОСТ
Новини
Избрани са мениджърите на два фонда за стартъпи
Държавният фонд на фондовете избра мениджъри на първите два фонда за финансиране на стартъпи с публичен ресурс. Общо 64.7 млн. лв. първоначален капитал се предоставя на българо-италианското обединение "АД - Венчърс", в което водещ партньор е "Клийнтех България", и на обединението "Некст тех венчърс" с участници Константин Петров, Златолина Мукова, Йордан Зарев и Александър Терзийски (от екипа на NEVEQ). Средствата са за дялово инвестиране в стартиращи компании и за ускоряване на растежа на вече утвърдени иновативни дружества. Изборът беше направен в състезание с общо 10 кандидата, като първоначалният план беше фондовете да са три. За един от тях обаче не бе излъчен победител и конкурсът ще бъде обявен наново през есента.
Още по темата тук.
Кредити за над 250 млн. лв. са предоставени по Инициативата за МСП
Към края на 2017 г. финансовите посредници в България са сключили 1869 договора за кредит на обща стойност 251.7 млн. евро по Инициативата за малки и средни предприятия (МСП). Това стана ясно от годишния доклад за изпълнението на оперативна програма "Инициатива за малки и средни предприятия", който беше одобрен от службите на Европейската комисия.
ЗЕМЕДЕЛИЕ
Цел: Развитие на територията, на които се изпълнява стратегията за водено от общностите местно развитие
Допустими кандидати: местни инициативни групи (МИГ)
Бюджет: 400 хил. лева
Финансови условия:
Максимален размер на безвъзмездната финансова помощ за проект за подготвителни дейности: - до левовата равностойност на 10 000 евро за проект за вътрешнотериториално сътрудничество- до левовата равностойност на 25 000 евро за проект за транснационално сътрудничество.
Допустими дейности:
- срещи с потенциални партньори - заседания и мероприятия за планиране на дейностите по проекта- координация на изпълнението на подготвителните дейности.
Очаквани резултати:
- подписано споразумение за партньорство- разработен проект за вътрешнотериториално или за транснационално сътрудничество.
Краен срок: последният ден до 24:00 часа на всеки втори календарен месец след 31 август 2018 г. до 31 декември 2019 г. до изчерпване на наличния ресурс по процедурата
Крайният срок може да бъде удължен до 31 декември 2021 г. при:
- наличие на неусвоен финансов ресурс- увеличаване на финансовия ресурс по процедурата.
Бюджет: 1.6 млн. лева
Допустими кандидати: местни инициативни групи (МИГ)
Допустими дейности:
- разработване на съвместен продукт/услуга, включващо придобиване на активи, включително строително-монтажни работи или строително-ремонтни работи за целите на проекта - изследвания и пазарни проучвания, директно свързани със съвместния продукт/услуга - реализиране на промоционални или маркетингови кампании- координация на изпълнението на дейностите по проекта.
Изисквания към проектите: продължителността за изпълнение и отчитане не може да надхвърля 24 месеца, като крайният срок за изпълнение е 15 септември 2023 г.
Финансови условия: максимален размер на безвъзмездната финансова помощ за проекти за сътрудничество за кандидата и всеки от партньорите:
- до левовата равностойност на 50 000 евро за вътрешнотериториално сътрудничество- до левовата равностойност на 100 000 евро за транснационално сътрудничество.
Допустими разходи:
- разработване на съвместен продукт/услуга - материални и нематериални инвестиции- преводи (писмени и симултантни), комуникация, канцеларски материали, такси за издаване на документи и други оперативни разходи, свързани с изпълнението на проекта.
Краен срок: последният ден до 24:00 часа на всеки втори календарен месец след 31 август 2018 г. до 31 декември 2019 г.
Крайният срок може да бъде удължен до 31 декември 2021 г. при:
- увеличаване на финансовия ресурс по процедурата.
ЧОВЕШКИ РЕСУРСИ
Бюджет: 8.854 млн. лева
Допустими кандидати: безработни лица с трайни увреждания до 29 години
Бюджет: 10 млн. лева
Допустими кандидати: безработни лица с трайни увреждания на възраст над 29 години
Допустимиработодатели по двата проекта: компании от реалния сектор, включително търговски предприятия с общинско участие в капитала, както и граждански дружества по Закона за задълженията и договорите.
Дейности:
- Безработните лица с трайни увреждания, одобрени от работодателите, могат да преминат при нужда обучение с ваучери - професионално и/или за придобиване на т.нар. ключова компетентност (чужд език, компютърна грамотност).
- По време на обучението (ако има такова) безработните получават по 10 лв. за всеки присъствен учебен ден (минимум 6 учебни часа и максимум 8), ако занятията се провеждат в населеното място по местоживеене, и по 15 лв. - ако е в друго селище.
Задължения на работодателя:
- да назначи на трудов договор за 24 месеца всяко одобрено за участие в проекта безработно лице, което успешно е преминало обучението (ако има такова).
Субсидии:
- Проектите покриват всички разходи за трудови и допълнителни възнаграждения според минималния доход за съответната икономическа дейност, както и дължимите от работодателя осигурителни вноски.- Програмата поема и разходите за възнаграждение на наставници, ако работодателят желае да определи такива.
Субсидиран период: 24 месеца. Ако след този период работодателят задържи назначеното лице за шест месеца, но вече за своя сметка, той ще получи еднократен стимул - шест минимални работни заплати, при условие че лицето е било заето поне 75% от работните дни за периода.
Срок: Заявките на работодателите ще се разглеждат по реда на тяхното подаване до изчерпване на бюджета.
0 коментара