Малката SECира за Tesla
Глобата за Tesla и Илън Мъск от борсовия регулатор SEC е малка, но може да доведе до положителни промени
Инфографика |
Инфографика |
Доказва го и "най-харизматичният" мениджър на това десетилетие Илън Мъск, създал компании - символи на бъдещето, като Tesla и SpaceX. През тази година той се забърка в няколко саморъчно причинени скандала, които не само навредиха на позициите му на корпоративна икона, но дори поставиха под съмнение бъдещето на Tesla. Действията му предизвикаха бърза проверка от американската Комисия за ценни книжа и фондови борси (SEC), а в края на миналата седмици и глоба от 40 млн. долара за него и автомобилния производител. Което може да се окаже най-добрата новина за Tesla от последните месеци, и то не само защото ограничава потенциалните щети до минимум.
Каквото сам си направиш...
През август Мъск използва профила си в Twitter, за да обяви, че обмисля да свали Tesla от борсата на цена от 420 долара на акция, или почти 17% над тогавашната им стойност. Изпълнителният директор на Tesla обяви, че има осигурено финансиране за изкупуването, както и подкрепата на акционерите. Впоследствие се оказа, че цената не е истинска, а е използван от канабис културата намек към тогавашната му приятелка - певицата Граймс, с който иска да я впечатли. "Сигурната" капиталова инжекция (от саудитския държавен инвестиционен фонд) също излезе пресилена устна уговорка.
Постът за делистването на Tesla хвърли борда на директорите в паника и привлече гнева на SEC заради неверни и подвеждащи твърдения. Комисията обвини милиардера в измама и в опит за манипулация на капиталовите пазари, което доведе до срив с 14% на акциите на Tesla (виж графиката). Разследването можеше да доведе и до забрана на Мъск да заема ръководни постове в публична компания, но в крайна сметка борсовият регулатор реши да санкционира магната и Tesla с по 20 млн. долара. Той беше отстранен като председател на борда за период от три години, но запази поста си на изпълнителен директор, както и остана в надзорния орган като директор. Компанията също така се съгласи да следи публичните му комуникации, както и бе принудена да назначи двама независими директори. Като част от споразумението Мъск не е длъжен да признава за извършено нарушение.
Помощникът SEC
Според наблюдатели Мъск и Tesla са избегнали най-лошото. За мнозина съществуването на компанията без визионера й е невъзможно, и то в момент, когато тя се опитва да се превърне в масов автопроизводител. Асемблирането на Model 3 се ускорява (виж карето), но в същото време компанията има огромни дългове, досега никога не е била на печалба и изгаря кеша си бързо.
За голяма част от експертите най-положителното в целия скандал са точните действия на SEC - вместо да налага огромни глоби на производителя, регулаторът избра конкретни мерки, които да му помогнат. "Цялото споразумение има специфичната цел да укрепи корпоративното управление на Tesla и да защити инвеститорите", обяви в изявление Стефани Авакиян, директор на правораздавателния отдел на SEC.
"Тези санкции могат да разрешат огромни слабости в Tesla, които от години дърпат компанията назад. Бордът на директорите на Tesla е сред най-слабите от големите публични компании - състои се от приятелчетата и родата на Мъск. Само няколко директори имат леко подобие на независимост", заяви в свой коментар във Forbes Антоан Гара. Според него именно тази липса на контрол е дала възможност на Мъск (с дял от 22% в производителя, чрез които може да налага вето на всякакви решения) да дава неизпълними обещания на инвеститори и потребители, да се кара публично с анализатори и знаменитости и да губи фокус за бизнеса на Tesla. В борда са брат му Кимбал, някои от най-ранните инвеститори в Tesla и един от най-добрите му приятели - Джеймс Мърдок (синът на медийният магнат Рупърт Мърдок).
Назначаването на нов председател на борда и двама независими директори ще помогне за стратегическото планиране и поставянето на постижими цели. Като изпълнителен директор Мъск ще продължи да ръководи всекидневните операции в компанията, но и там има място за промени, особено като се има предвид, че в последните месеци той спеше в завода, за да подобри производствените процеси. От година се говори за назначаването на оперативен директор, който да се справя с част от задачите на милиардера. Преподавателят в Yale School of Management Джефри Соненфелд смята, че е възможно и назначаването на временен CEO, който да отмени Мъск. Той дори директно предлага своя кандидатура - бившият изпълнителен директор на Ford Марк Фийлдс, който е уважаван в индустрията и е сред най-големите поддръжници на новите технологии като автономните коли.
Визионер без печалба
"Мъск е Tesla и без него компанията е прост автопроизводител, който гори кеш и има дългове, които скоро падежират", смята анализаторът Дейвид Уистън от Morningstar. Но нуждата от свеж финансов ресурс е видима с Мъск или без Мъск. Tesla разполага с 2 млрд. долара в брой за продължаване на производството в близките месеци и над 10 млрд. долара дългове. В писмо до служителите след обявяването на глобата от SEC Мъск обяви, че скоро компанията за пръв път може да е на печалба, но не даде повече подробности.
В същото време не всички наблюдатели споделят оптимизма за действията на SEC. "Илън Мъск е считан за безразсъден и импулсивен мениджър и ще продължи да бъде такъв. Това е човек, за когото е трудно да различи факт от измислица, и има нужда от контрола на възрастен", коментира пред Financial Times Джон Кофи, преподавател в юридическия факултет на Columbia University.
Чарлз Елисън, преподавател по корпоративно управление в University of Delaware, също е изненадан, че SEC не са изключили Мъск изцяло от борда на директорите. "Мъск показва липса на каквото и да било въздържание и способност да признае грешките си", допълва експертът. Според него с дела си от 22% той така или иначе ще продължи да има вето над важните решения в компанията. Юридическите проблеми пред Tesla и Мъск далеч не са приключили. В момента тече разследване и от американското правосъдно министерство на постовете му в Twitter. Възможно е и инвеститори да имат претенции за претърпени вреди от ценовите подскоци вследствие на изказванията му.
Дори най-яростните критици на Мъск не се съмняват в предприемаческите му умения и визия. Но всекидневното управление на публична компания, която иска да стане масов производител на електромобили, в комбинация с другите му проекти като SpaceX и всичките му публични изяви правят задачата му изключително сложна.
Производство Tesla успя да ускори асемблирането на масовия си Model 3, като през третото тримесечие е произвела 53 239 автомобила според очакванията за 50 000 - 55 000 бройки от модела. Около 55 840 са били доставени на клиенти през този период. Заедно с Model S и X общият достигнат капацитет на компанията за тримесечието е 80 142 автомобила. Tesla достигна обещаното още за 2017 г. седмично производство от 5000 бройки Mоdel 3 чак през лятото на тази година. Следващата цел е 6000 на седмица от версията. |
Още по темата
Tesla купи терен в Шанхай, където ще строи новия си завод за електромобили
Илън Мъск възнамерява да закупи още акции на стойност 20 млрд. долара от компанията
20 окт 2018Топ 5 от "Капитал": Темите, които можете да прочетете само тук
Интересите на Маринела Арабаджиева в "Бони"; защо община Варна дава 43 млн. лв. на Георги Гергов; служи ли БНТ на гражданския интерес и още
6 окт 2018Tesla успя да изпълни производствената си цел, но има проблем с доставките
През септември са били произведени 53 хил. броя от Model 3
3 окт 2018Борсовият регулатор в САЩ повдигна обвинения на Илън Мъск
Според Комисията по ценни книжа и борсите Мъск е разпространил фалшива и подвеждаща информация в Twitter
28 сеп 2018Министерството на правосъдието в САЩ разследва Tesla
Компанията ще предаде документи заради твърдения на Илън Мъск в Twitter
19 сеп 2018
13 март 2019
София Ивент Център
capital.bg/fintech
Annual FinTech Summit
Теми в програмата:
- Тенденции и двигатели за растеж на финтех индустрията
- PSD2 и възможностите за бизнеса
- Мобилни плащания и дигитални портфейли
- Кои са последните технологични иновации на пазара
- InsureTech: дигиталната трансформация в застраховането
- Международно сътрудничество и възможности за растеж на екосистемата


JPM Coin ще може да бъде използвана от клиентите на американската банка за моментални и евтини трансфери на пари
16 фев 2019, 584 прочитания

Антимонополната комисия изследва детайлно базите за горива. Целите може да са две - най-накрая качествен анализ на пазара или предизборна проверка срещу "Лукойл" за злоупотреба с монопол
15 фев 2019, 1824 прочитания
15 фев 2019, 2421 прочитания
16 фев 2019, 757 прочитания
16 фев 2019, 589 прочитания
16 фев 2019, 578 прочитания
16 фев 2019, 436 прочитания
Каква е ползата от обучението на юристите
По-добрите съдебни процедури водят след себе си до по-висок икономически растеж
Стажове, стипендии, конкурси (11 - 17 февруари)
Селекция с актуални кариерни инициативи и събития през седмицата
PwC България подкрепя студенти и докторанти по педагогически специалности
Консултантската компания ще даде на 11 младежи едногодишни стипендии и едномесечен стаж по специалността
Стажове, стипендии, конкурси (4 - 10 февруари)
Селекция с актуални кариерни инициативи и събития през седмицата
Предприемаческа програма изпраща 70 европейци в САЩ
Двама българи бяха стипендианти на Young Transatlantic Innovation Leaders Initiative през 2018 г.
Силно заинтересованите от концесията са поне седем, което е над два пъти повече от предишния опит