Фалшиви ъпдейти на Adobe Flash стартират копачи за криптовалути
Потребителите често не разбират, че са станали жертва на зловреден софтуер
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Макар истерията около дигиталните валути да утихна със спадането на цените им, хакерите все още търсят начини да печелят от тях. През последните месеци са засечени над 100 разновидности на зловреден софтуер, който имитира актуализации на Adobe Flash и без знанието на потребителите инсталира код за копаене на криптовалути. Това става ясно от изследване на фирмата за киберсигурност Palo Alto Networks. От атаките са засегнати хиляди компютри, което създава сериозни загуби за производителността на системите и увеличава значително консумацията на енергия.
Установено е, че още през август в световната мрежа са започнали да се появяват фалшиви актуализации за Flash под формата на известия от изскачащи прозорци от официалния инсталатор на Adobe. При недостатъчна бдителност на потребителите освен Flas се инсталират нежелани програми като XMRig криптокопач. На пръв поглед всичко изглежда нормално и дори действието на криптокопача може да остане незабелязано, тъй като работи във фонов режим на Windows. В определени моменти обаче този софтуер би могъл да забави процесора на компютъра на жертвата, да повреди твърдия диск или да извлече поверителни данни и да ги предаде на други платформи без съгласието на жертвата.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.