Сделките на 2018: Слаб сезон с местни купувачи
Гинка Върбакова, Ахмед Доган, Брендо са най-активните българи при сделките. На мястото на западните влизат източни собственици
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Поредна година, в която сделките са малко и са от типа "западните инвеститори си тръгват, а активът се купува от местна или регионална компания". Тази негативна тенденция е видима още от кризата преди 10 години, но икономическото оживление от последните години не я промени. При големите сделки все пак често купувачите са чужди, но от по-близки ширини: например най-богатият чех Петр Келнер придоби оттеглящия се норвежки телеком Telenor и поиска "Нова тв", а напускащата региона Societe Generale прехвърля бизнеса си на унгарската ОТР. Имотите заради сравнително гарантираната си доходност още се търсят, но купувачите са основно местни, фондове от ЮАР и рядко от Централна и Източна Европа. Малкият оазис, където стратегически западни инвеститори още гледат, е IT секторът: софтуерната "Империя онлайн" и дигиталните "Алтерко" и "БГ меню", които бяха купени от компании от Северна Европа. За цвят в сектора се появи и китайски собственик - на разработчика "ММ Солушънс".
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
Супер, а няма ли да се намери разследващ журналист да сподели, какви са тези инвестиции от ЮАР. Там да няма поговорка "купи си в БГ и ще сполучиш"?
А вие какво искате? Производствата тук са на зелено и с чужди собственици. Естествено, че като има смяна на дружеството майка, само тогава ще се смени собственика. Естествено, че при демографска криза дружествата които продават само на местния пазар ще бягат. Естествено, че придобиванията ще са малко, като самородният ни бизнес не може да генерира стойностни идеи с изключение на 2-3 сектора.
До коментар [#1] от "Deyan T":
А защо да няма инвестиции от ЮАР, има и съвсем легитимни процеси в подобни държави, които обуславят такова поведение (нестабилност на местните пазари и валути например).
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.