Ford, технологичният гигант IBM, южнокорейският производител на батерии LG Chem и китайската Huayou Cobalt ще работят заедно по създаването на първия блокчейн проект, който цели наблюдението на доставките на кобалт от Демократична република Конго.
Без експлоатация на детски труд
Проектът, организиран от групата за сигурност в ресурсите RCS Global, цели да увери производителите, че кобалтът, използван за литиево-йонните батерии, не е бил добит чрез детски труд. Причината е, че компаниите са под натиск от клиенти и инвеститори да докажат, че практиката им по снабдяване с минерали не нарушава човешки права. Предизвикателство обаче е да се проследи през какъв път минават доставките на суровините.
Целта на новия проект е именно такава. Чрез него ще се следи целият производствен процес при добива на кобалт в страната - от самото начало до доставките на литиево-йонните батерии, които се използват за автомобилите на Ford.
Доставките на кобалт, които са нужни за електрическите превозни средства и електронни устройства, са концентрирани в Демократична република Конго - държава, в която през последните десетилетия се усеща голямо политическо напрежение. Според RCS платформата на IBM за блокчейн може да бъде използвана, за да позволи на миньорите да станат част от мрежа за валидация на участници, базирана на блокчейн.
Какво точно ще представлява
Очаква се проектът да бъде завършен в средата на годината. Технологията ще работи по следния начин - кобалтът от мината на Huayou ще бъде поставен в палети за сигурност, които ще бъдат описвани в блокчейн мрежа, чрез която ще се следи пътят му до завода на LG Chem в Южна Корея и след това до този на Ford в САЩ.
Минералите често се комбинират с метали от различни източници в процеса на претопяване и затова са особено трудни за проследяване. Затова от IBM заявиха, че работят върху химически анализ, който използва изкуствен интелект, за да може да определи произход от мината на кобалта и да гарантира, че т.нар. чист кобалт не е бил претопен заедно с други минерали.
"Не съществува изцяло сигурен метод, но трябва да се стремим към подобрения, за да поддържаме нивото на развитие, а блокчейнът е доказал своята ефективност", коментира Маниш Чаула, генерален мениджър на IBM в сектора на минното дело.
Ford, технологичният гигант IBM, южнокорейският производител на батерии LG Chem и китайската Huayou Cobalt ще работят заедно по създаването на първия блокчейн проект, който цели наблюдението на доставките на кобалт от Демократична република Конго.
0 коментара