Бизнесът е против концепцията за спящите акции и иска тя да бъде изтеглена
Според Асоциацията на организациите на българските работодатели идеята е противоконституционна и нарушава правото на собственост
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) се обяви против Концепцията за справяне на проблема с т.нар. спящи акции от масовата приватизация и настоява тя да бъде оттеглена. В АОБР членуват четирите най-големи бизнес организации – КРИБ, БСК, АИКБ и БТПП.
Според документа, който е предложен от Министерството на финансите и Централния депозитар, трябва да се създаде фонд, който да поеме тези книжа, а в замяна техните собственици да придобият дялове във фонда. Тези, които в период от пет години продължат да не се интересуват от собствеността си, се предвижда да я загубят - тя да се продаде, а постъпленията да отидат в Сребърния фонд. Идеята ще засегне около 3 млн. българи, а номиналът на акциите се изчислява на 2-3 млрд. лв.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
1 коментар
Eдинственото им притеснение е рязката промяна на собственост. Нямам капка съмнение, че ако държавата беше предложила да "унищожи" акциите, така че да нямат никакво значение в акционерната структура, бизнесът щеше да е "за" с двете ръце.
Предложените от тях мерки няма как да имат ефект, нито пък могат да станат реалност. Но КРИБ и сие не им пука. Най-доброто за тях е статуквото да се запази, за да могат да си управляват безпроблемно публична компания без да спазват правилата. Защото правилата не се следят от КФН, а от пазара. Сега няма пазар, защото няма и търговия. И няма как да има, като огромна част от акциите не се продават, защото собствениците им не знаят че ги има.
Правилно е да се притесняват компаниите, че някой ще им вземе бизнеса. Нямаше да има нужда от такива притеснения, ако не бяха съдействали в държавата ни да се появи тумор с лице Пеевски.
Сега държавата скрито се опитва да одържави сума ти акционерни дружества.
Имаме 2 лоши възможности. И така ще е, понеже гласуваме глупаво, ако изобщо го правим.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.