"Арена Русе": Частно начало с държавно продължение
Спортната зала в Русе беше изградена със средства на братята Пламен и Атанас Бобокови. Сега държавата планира да откупи 51-процентния им дял за 20 млн. лв.


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Спорът в България рядко е печелившо начинание, като дори големите футболни клубове търсят държавно рамо - от директна собственост като "Берое" до финансиране за стадионите. При закритите големи зали, които комбинират спорт и концерти, поначало традицията тук е собствеността да е публична.
Русе дебютира с друг модел и от средата на 2015 заработи "Арена Русе", финансирана и притежавана основно от братя Пламен и Атанас Бобокови. Частната инициатива не беше замислена като чисто дарителски подарък към съгражданите, а беше комбинирана с право на строеж върху съседния терен в центъра на Русе. Но градът се топи и нито спортното съоръжение може да се възвърне, нито евентуален мол, офис или хотел може да донесе печалба, която да "избие" вложеното в залата, обяснява днес Пламен Бобоков.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
19 коментара
Брей живи да ги оплачеш Бобокови! Какви загуби щели да претърпят за благото на града.
Ти да видиш, Русе бил само 80 хил. пък Гюргево 150 хил. въпреки, че по-големина прилича на Разград. Отделно общината веднъж се отказа да им иска неустойка за забавянето на строежа, втори път държавата им отпусна пари за завършването на строежа (след като се помолиха на Краля слънце), общината им откупи гаражите (които посториха на мястото на колодума и все още са само купчина бетон, която не функционира) и накрая още веднъж държавата ще им плати останалия дял в залата.
За тях оставал един терен за строеж на центъра на града, който се чудели какво да го правят. И от него пак щели да бъдат на загуба!
Горките, стана ми много тъжно за тях!
Лъжи, лъжи и пак лъжи. На тия назначени бизнесмени всичките им проекти в Русе, освен завода за маслата, са на тоя хал - почваме с големи обещания, после държавата/общината помага и накрая - Русе е супер умряло място и иначе прекрасните ни проекти нямат смисъл... Градът бил 120 000? 80 000 в околностите? Аман от тъпотии. Колко събития промотирахте в Разград, в Търново, в Свищов? А от международните - поне в Гюргево? Нула! И после ми ревете. А обещанието за баскетболния клуб, което така и не се реализира и щеше да пълни залата всеки месец поне по веднъж? Ама неее, ние сме велики инвеститори, а Русе ни е виновен.
Капиталци, излагате се.
Това платен материал ли е? Защото вътре има доста, да ги наречем, маркетингови твърдения и доста спестени факти.
Първо и най-важно, цялата операция по излизането на тези хубостници представлява национализиране на загубите им.
И това нещо се случва за втори път - първо, както е отбелязал колегата по-горе общината откупи за 9 млн. лева недовършените подземни гаражи, част от пая на частния инвеститор, който трябваше да се реализира под формата на мол.
Отделно има и доста неправилна информация. Гюргево не е 150 000 души и Русе не е 80 000 души.
Ако реално е излязла 36млн на държавата тази зала, цената е нормална. Поне е една нормална многофункционална зала. В Пловдив държавата даде 60млн за една зала с писта за колоездене със скъпа поддръжка, неподходяща за волейбол, други спортове и концерти, която стои като паметник на глупостта.
Никъде не намирам източник на информация доказващ, че Русе е по малък от 145 хил. жители !!! Уточнявам, че само работещите на трудов договор в Русе са 96 хил., а имаме ученици и пенсионери, които не влизат в тази бройка. Напомням, че трудовите договори се регистрират и лесно може да се провери бройката !
Защо през страниците на Капитал е необходимо да се разпространяват ЛЪЖИ ?!?!
До коментар [#5] от "Европеец": йони-област/
Работещите по трудов договор + работещите по служебно правоотношение в цялата Русенска област са 69 хиляди. http://www.nsi.bg/bg/content/3955/статистически-ра
От тях само по трудов договор са 90% или 63 хиляди за цялата област.
В гр.Русе са около 2/3 от работещите от областта или в рамките на 40-45 хиляди работещи по трудов договор за гр.Русе.
Като се сложи бройката на пенсионерите и децата наистина общото население на града стига докъм 70-80 хиляди души.
А лицата упражняващи свободни професии, които не работят по трудови правоотношение, но упражняващи дейност на територията на града къде живеят според теб? Хайде без кръчмарски сметки!
До коментар [#8] от "Европеец": йони-област
Единственият долен лъжец тук си ти! Обвиняваш Капитал в лъжи, а ти надуваш работещите и населението на Русе 2.5 пъти повече от реалния им брой!
През 2018 г. работещите в Русенска област са намалели допълнително с още 2 хиляди души от 69 на 67 хиляди, а в град Русе съответно от 43 на 41 хиляди, поради засиленото изселване от града.
http://www.nsi.bg/bg/content/3925/статистически-ра
До коментар [#6] от "Русенец":
81%D1%82%D0%B0%D1%82%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%BA %D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%B5%D0%B2%D1%80%D0%BE%D0%BF %D0%B5%D0%B9%D1%81%D0%BA%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%B3% D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%B5-%D0%B3%D1%80%D 0%B0%D0%B4-%3F-%D1%83%D1%81%D0%B5
По същите кръчмарски сметки излиза, че България няма и 5 мил. жители, защото общо наетите в българия са около 2,3 мил.
Към 2016 год населението на Русе според НСИ е - 144 936
А при последното препрояване в Румъния през 2012 год. в Гюргево живеят - 61 353 човека.
http://www.nsi.bg/bg/content/16379/basic-page/%D1%
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.