Защо успехът на Revolut предизвиква притеснения в Литва
Страната се превръща във финтех хъб и това повдига въпроса дали регулаторите имат капацитет да си вършат качествено работата


Пламена Кацарова

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Британската дигитална банка Revolut попадна в центъра на задълбочаващия се дебат в Литва за желанието на балтийската държава да оспори лидерството на Великобритания като европейски финтех център, съобщава Financial Times. Един от поводите за това беше придобитият в края на миналата година банков лиценз от Националната банка на Литва, което позволи на Revolut да предлага текущи сметки и дебитни карти в цялата европейска икономическа зона. На това се гледа като на знак за потенциала на Вилнюс да се превърне във водещ център за иновативни компании. Компанията с четиригодишна история е една от най-бързо развиващите се в Европа и вече обработва транзакции за над 4 млрд. долара за близо 3 млн. клиента месечно.
Политиците в балтийската страна обаче смятат, че на централната банка липсват капацитет и експертиза, за да контролира правилно притока на компании, още повече че има призиви за трето разследване как е даден лицензът на Revolut.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
Все още няма коментари
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.