Франция разкри схемата за незаконни банкови практики на UBS чрез вътрешен човек
Глобата от 4.5 млрд. евро е заради убеждаването на клиенти за незаконно откриване на сметки в Швейцария


Анина Сантова

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Годината е 2011 г., мястото - престижният парижки булевард Шанз-Елизе. Прилепена до витрината на един от магазините, една уплашена жена е помолена да съдейства на френските служби. Мисията ѝ е да помогне на правителството да хване швейцарските банкери, които незаконно привличат клиенти. Самата тя работи за швейцарската банка UBS. Но се съгласява.
"Помислих си, че участвам в някакъв криминален филм", обяснява тя, като си припомня усещането да стои лице в лице с костюмираните агенти. "Разбрах, че нямам избор. Можеха да ме задържат", допълва още 53-годишната Гилбод, която е част от крайно значимо събитие за Франция. Става въпрос за криптирани хард дискове, непрозрачни счетоводни системи и банкери, преследващи клиенти от френския елит, разказва Financial Times.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
1 коментар
Ако някой дойде да ме убеждава да си открия сметка в Швейцария, изобщо няма да се замисля...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.