Полицията във Великобритания започва разследване на базираната в Лондон технологична компания за парични преводи Revolut. Поводът е оплакване на клиент, който настоява, че е ощетен при неуспешна транзакция за 70 хил. паунда по фирмена сметка, съобщава Financial Times. От изданието припомнят, че това е пореден случай, в който конкурентната на банките компания се сблъсква с регулаторите.
Обвинението
Лондонската полиция потвърждава, че започва проверка на Revolut по жалба, която е подадена в началото на февруари. В нея бившият търговец на валути Пол Карлие твърди, че по фирмена сметка, водена на името на съпругата му, не е получен дължим превод за 70 хил. паунда. След като в продължение на две седмици е търсил възможност за уреждане на проблема с центъра за услуги на Revolut, Карлие се е видял принуден да разгласи за случая в социалните мрежи и да сезира за измама органите на реда, още повече че от компанията са уведомили титуляра на сметката, че я закриват.
От публикацията на Financial Times става ясно, че зад случая с неуспешния превод може да се крие и друго - грешно насочени средства към друга сметка. Дори и това да е причината за случилото се, остава да буди притеснение начинът, по който Revolut е адресирала проблемната ситуация с клиент.
Натиск върху компанията
Revolut e компания "еднорог", която след последния успешен кръг по набиране на финансиране миналата пролет бе оценена на 1.7 млрд. долара. По нейни данни клиенти на услугите й по парични преводи и разплащания са над 4 млн. души, които се възползват от ниски такси и изгодни валутни курсове.
Заради различни регулаторни въпроси компанията е подложена на все по-силен натиск през последните месеци, както във Великобритания, където се намира централата й, така и в Литва, където в края на миналата година Revolut получи банков лиценз. Натиск идва включително и по линия на тиражирани притеснения за произхода на парите на някои от акционерите й.
По този повод съоснователят на компанията Николай Сторонски написа отворено писмо, в което каза, че "докато страната създава име за себе си като финтех център, подобни кампании и критики ще изпратят чуждестранните инвеститори в обратна посока". Стронски отрече да има връзки с Кремъл, както и че обработва данните на клиентите от ЕС в Русия.
В Обединеното кралство Британският финансов регулатор (FCA) проучва дали Revolut е спазил правилата, които изискват от компанията да бъде прозрачна с регулатора, поради факта, че не го е информирала за предполагаем отказ на системата за контрол срещу изпирането на пари миналата година.
По-рано през 2018 г. тя е съобщила на FCA, че има проблеми със системата за контрол на изпирането на пари. Revolut отказа да коментира разследването на FCA, но заяви, че "никога не е имало пробив в системата за контрол срещу изпирането на пари".
Главният финансов директор на Revolut Питър О'Хигинс подаде оставка миналата седмица, заявявайки, че иска да направи път за някого с "глобален опит в банкирането на дребно на това ниво". Компанията потвърди, че търси нов финансов директор с по-голям опит в банкирането на дребно, но подчерта, че отпътуването на О‘Хигинс не е свързано с регулаторните проблеми.
Полицията във Великобритания започва разследване на базираната в Лондон технологична компания за парични преводи Revolut. Поводът е оплакване на клиент, който настоява, че е ощетен при неуспешна транзакция за 70 хил. паунда по фирмена сметка, съобщава Financial Times. От изданието припомнят, че това е пореден случай, в който конкурентната на банките компания се сблъсква с регулаторите.
1 коментар
Без да съм чел статията ще коментирам (по стара прабългарска традиция) - вероятната причина да се е "загубил" този превод е по вина на някоя банка, а не на Revolut.
Revolut предлага прекалено добра услуга. Това не може да се толерира. Ще я скъсат от проверки и обвинения, че спомага за прането на пари и финансирането на тероризма.
Особено тази много удобна функция да не изисква доказване на адрес. Много хора нямат фактури за ток/вода/парно на тяхно име. Или живеят на някоя улица без име и адрес (това важи главно за някои развиващи се страни, в България е рядкост).
Това с доказване на адрес със сметка за ток/вода/парно е безумие, защото е пример за "театър на сигурността" (англ. security theater) като по учебник.