Връщането на избягалия "Ремотекс"
След верига от сделки и прехвърляния съдът може да върне собствеността върху много от активите пет години назад
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
- След верига от сделки, прехвърляния на имоти и фалит на ремонтното дружество в Раднево съдът може да върне собствеността върху много от активите пет години назад.
- Ако и следващата инстанция отмени сделката на фалиралото дружество, държавната ББР може да се окаже с многомилионен проблем.
- Само преди месец от оплетената собственост е излязъл Николай Вълканов и така контролът е останал в Йоаннис Гиофкос.
"Ремотекс" е от онзи тип приватизирани дружества с локално значение, които попадат в централните новини предимно със скандали около тях. Някога важно за Раднево и даващо работа на над 1000 души, ремонтното дружество закъсва финансово и през 2013 г. под натиска на протести на работници и в унисон с кратките въжделения на кабинета "Орешарски" планово да се реиндустриализира икономиката без малко да бъде спасено чрез национализация редом с "Химко". Идеята пропада, следват серия сделки и прехвърляне на активите и дейността в друга компания и така стигаме до днес, когато останките от ремонтния завод на "Мини Марица-изток" са обект на сложна съдебна сага. А тя е напът да обърне сделки за десетки милиони левове, в които са замесени няколко компании, две банки и големи интереси.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
А може би Минстрой стратегически са се оттеглили, за да си легализират собствеността сега чрез участие в търга на ПИБ? Все пак от дружеството явно имат опит в този бизнес и вече са успявали веднъж да го събудят от летаргията.
За мен е интересно дали ББР няма накрая да изгори, предвид виртуозната финансова експертиза на шефовете там - и особено на един от тях. А на който му е интересно да проследи казуса, делото е 166/2016 на СтОС. Да не говорим, че такива "сделки" на ББР - бол. Особено напоследък.
Типична постсъветска история - група поодъртели назначени капиталисти си прехвърлят отдавна съсипани индустриални активи в стремеж да измъкнат още някъкви пари от държавата /в случая - държавната ББР/.
"Ремотекс" /бившата Централна ремонтна база на Марица-Изток/ беше пародия на предприятие още в началото на деветдесетте - една от точките за източване на някогашния Минно-енергиен комплекс. Статията само се докосва до това ,което се разигра с предприятието покрай придобиването му от "Полет 21". Като собственик на въпросната фирма се изявяваше съпругата на мултигруп-служителя Димитър Калчев, впоследствие Симеонов служител /министър или заместник-министър; другите споменати герои са част от широката периферия на Мултигрупата - вероятно затова с тях се е заиграл и Вълканов/.
Жалка история, но трябва да се вади на показ, за да е наясно обществото с далаверите на последните остатъци на пост-съветските мародери.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.