В какво се превръщат найлоновите пликчета
Софийската "Интегра пластикс" инвестира 40 млн. евро във фабрика за преработка на пластмасови отпадъци
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Китайското решение от миналата година да не приема вносен пластмасов боклук остави в Европа тонове отпадък. Остави също гигантски пазар за някой, който иска да рециклира. Тази ниша се харесва на група български инвеститори, най-големият от които е в бизнеса със слънчогледово масло - собственикът на "Олива" Ангел Георгиев. Днес фабриката в Елин Пелин е готова и ще преработва найлонови торбички до пластмасов регранулат (малки гранули, които се ползват за повторно производство).
Така срещу инвестиция 40 млн. евро ще се рециклира материал, който доскоро се считаше за труден или дори невъзможен за масова повторна употреба.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
8 коментара
Това е страхотна новина. Поздравления към собствениците и инвеститорите в тази компания! Според мен поне на 80-95% от отпадъците би следвало да се рециклират и съвсем малко да се депонират на сметища. Това би било повратна точка в съвременната цивилизация, която създава все повече и повече отпадъци, които замърсяват околната среда, а от там това се отразява и на нас като хора, и на животните, и на растенията. Отделно от това вече има и доволно много космически отпадъци.
Отваря се потенциал за рециклиране на торбички от България. Браво.
Как не можахте да разберете, че торбичките не са от найлон, а полиетилен? И той не е толкова трудно разградим. От години съществуват технологии за биоразградима пластмаса - например торбите на Билла са от подобна. Тя се разгражда в природата за около 6-10 месеца. Натам трябва да са усилията, а не да ни карат да си носим торби като при соца. Но засега цялата работа е да плащаме 10 ст. при положение, че магазините ги купуват на едро по 1 стотинка. И какво излиза - по-изгодно е да продаваш торбички!
Не се споменава нищо за замърсяването, до което води този процес. Една от причините Китай и други страни да се отказват ...
Ако няма местна суровина, къде отиват боклуците на ЕкоПак?
До коментар [#1] от "Читател":
Абсолютно! Живея в къща. Органичните отпадъци заравям в двора. Мръсната хартия горя, всичко останало изхвърлям разделно. Това е практически 0% отпадъци.
Важно е да се знае какво се случва с изхвърлените разделно боклуци. Лично съм виждал, че действително ги събират разделно. Оттам нататък какво се случва - разколебан съм от статията.
Как пречистват отпадните си води?
Какво гориво използват за подгряване на водата?
Ако е RDF, какви филтри имат?
Как се прави рекламна статия за кризисен ПиАр напишете :) И как се издъни завода, излъскан до кафяво, преди да е започнал по така да ни залива с тонове боклук от боклука със секси ароматнни съединения, фурани и микропластмаси и каквото се сетите (и не се сетите, покрай флуидите) за 4-6 века напред. Ама, но пазара!!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.