// K2: Бизнесът / Компании
Търговските вериги настояват за по-гъвкаво трудово законодателство
Компаниите изчисляват, че промените ще доведат до по-ефективна икономика
Извънреден труд, работни графици
Актуални данни на Евростат показват, че едва 0.6% от хората в страната работят повече от 49 часа седмично, което е много по-ниско от средните за ЕС 5.5%. Експерти на сдружението смятат, че това число е нереалистично и означава, че в България извънреден труд се полага нерегламентирано, което ощетява бюджета и по същество е нелоялна конкуренция спрямо спазващите правилата компании.
Друг проблем е свързан с формалните изисквания в Кодекса на труда за изготвяне и съхранение на работни графици. Работодателите са задължени да ползват за планиране и отчитане на работното време специална хартиена форма, която е доста остаряла, но е единственият документ, признаван от инспекцията по труда. "Електронните системи за планиране и отчетност на работното време до минута, което използват големите търговски вериги, дава възможност да не се крие нищо. В хартиените списъци, които работодателите са задължени да ползват, всички служители работят точно 8 часа. В законодателството липсва дори препоръка да се създадат системи за електронно отчитане на работното време", коментира Милена Драгийска, главен изпълнителен директор на "Лидл България".
Почасова работа, срочни договори
Според сега действащите разпоредби за еднакъв труд се дължи еднакво заплащане. Това изискване ограничава работодателите да стимулират добрите си и амбициозни служители, които биха искали да се откроят сред колегите си. Отпадането му ще има положителен ефект, тъй като ще повиши вътрешната конкуренция и ще даде възможност по-големите усилия да бъдат по-добре възнаградени, твърдят експертите на сдружението.
Работодателите нямат възможност да наемат хора почасово, което е разпространена практика в страните от ЕС и позволява съчетаване на няколко трудови ангажимента. В същото време в България се полага такъв тип труд. Хиляди хора работят на няколко места, като често за допълнителните си ангажименти получават заплащане "на ръка". Това ощетява и работника, който не може да се ползва от социалните придобивки за положения труд, и бюджета, коментират членовете на Сдружението за модерна търговия. Организацията предлага промяна на Кодекса на труда, която да позволи на един човек да сключва няколко трудови договора при ясно дефиниран ангажимент към работодателите. Така тези, които желаят, ще могат да увеличат дохода си, а компаниите ще могат да планират по-добре процесите.
Сключване на срочни трудови договори или възможността за наемане на служители за определен период от време при сезонни пикове също ще помогне за увеличаване на ефективността на бизнеса и би била от полза за редица сектори. "Нашите магазини са най-натоварени от март до октомври и тогава имаме нужда от повече заети", даде пример Пенка Тишкова, председател на управителния съвет и директор "Човешки ресурси" на "Мосю Бриколаж България".
Работещите в шестте вериги, които членуват в Сдружението за модерна търговия, общо надхвърлят 17 000. През 2018 г. тези компании са назначили близо 1600 нови служители и са инвестирали повече от 3 млн. лв. в обучения и подобряване на условията на труд.
Още по темата
Промишленото производство е на минус и през септември
В търговията на дребно и строителството е видим ускорен растеж на годишна база
10 ное 2019"Лидл България" ще вложи 6.5 млн. лв. в изграждането на 100-ия си магазин
И другите големи търговски вериги - "Кауфланд", "Билла", "Т-маркет" и "Фантастико", планират откриване на нови обекти през 2020 г.
27 окт 2019Шест от най-големите търговски вериги са инвестирали 16.5 млн. лв. в устойчив бизнес и екология
През последната година компаниите са дарили и над 1 млн. лв. за над 50 социални инициативи
25 сеп 2019Работодателите очакват да наемат повече служители през следващите три месеца
Изследването на Manpower Group показва, че най-силен ще бъде пазарът на труда във Варна
11 юни 2019България остава сред най-неконкурентните икономики в Европа
Страната е на 48-а позиция от 63 икономики по света в класация на швейцарския институт IMD
29 май 2019
В новия си цех компанията ще произвежда носовата част на самолети Airbus
9 дек 2019, 625 прочитания

Страната ще смени между 20 и 30 млн. устройства в следващите три години
9 дек 2019, 545 прочитания
9 дек 2019, 3530 прочитания
9 дек 2019, 3441 прочитания
9 дек 2019, 2362 прочитания
9 дек 2019, 2055 прочитания
9 дек 2019, 1248 прочитания
Компанията очаква спад в продажбите, след като влезе в черния списък на САЩ