Американският технологичен гигант Microsoft отново надмина пазарните очаквания за приходи и печалба през четвъртото тримесечие на финансовата година, съобщава Reuters. Интересното е, че през трите месеца до юни приходите от облачния бизнес за пръв път леко са надминали тези от лицензи за операционната система Windows. Това е показателно за зависимостта на растежа на Microsoft от облачния бизнес. Тези новини изпратиха книжата на компанията до исторически връх.
Резултатите
Нетната печалба на технологичния гигант се повиши до 13.19 млрд. долара, или 1.17 долара на акция, което е значително над миналогодишния резултат от 8.87 млрд. долара и 1.14 долара на акция. Общите приходи са нараснали с 12% до 33.72 млрд. долара, което е над средната прогноза на анализаторите от 32.77 млрд. долара.
Подразделението за персонални компютри, което включва и операционната система Windows, отчете ръст на приходите до 11.3 млрд. долара, като така надмина прогнозата на анализаторите от 10.98 млрд. долара. В това звено влизат и гейминг конзолите Xbox, онлайн търсачката Bing и серията лаптопи Surface.
Ръководителят на отдела за връзки с инвеститорите на компанията Майк Спенсър заяви, че резултатите на Windows са подкрепени от "пенсионирането" на WIndows 7, чиято поддръжка ще приключи следващата година.
В сегмента продуктивност, където фигурират Office 365 продуктите и социалната мрежа LinkedIn, приходите са скочили с 14.3% до 11.05 млрд. долара, подпомогнати от двуцифрения ръст. Средната прогноза на анализаторите беше за приходи 10.71 млрд. долара.
Нов фокус
След като главният изпълнителен директор на компанията Сатя Надела пое управлението ѝ през 2014 г., Microsoft промени стратегията си и постепенно пренасочва фокуса си от операционната система Windows към облачните услуги. "Облакът е ключов двигател на растежа за нас", коментира главният икономист на тех гиганта Хал Единс.
Ръстът на приходите от Azure е достигнал 64% през фискалното четвърто тримесечие, което завърши на 30 юни, в сравнение с 89% година по-рано и 73% през предходното тримесечие. Microsoft не предоставя данни за абсолютните приходи от Azure, а дава информация общо за цялата дивизия "интелигентен облак", чиито приходи са в размер на 11.4 млрд. долара. Очакванията на анализаторите от Refinitiv бяха за приходи 11 млрд. долара.
Microsoft очаква звеното да реализира приходи между 10.3 и 10.5 млрд. долара през следващите три месеца, което е над средната прогноза на анализаторите от 10.13 млрд. долара. Това помогна цената на акциите на компанията да се повиши с повече от 2.6% в следборсовата търговия до рекордните 140 долара. През април растежът на облачния бизнес помогна на Microsoft да премине границата от 1 трлн. долара пазарна капитализация за пръв път.
Заедно с другите големи играчи на пазара на облачни услуги като Amazon и Google Microsoft затвърждава силното си представяне в сектора, чийто потенциал се оценява на трилиони долари в близко бъдеще. Повечето бизнеси се насочват все по-често към ползване на облачни услуги, за да си спестят разходи за съхранение на данни и софтуер. Основният конкурент на Azure е Amazon Web Services, която доминира индустрията със своя пазарен дял от 32.8%, показват данни на Canalys. Microsoft държи дял от 14.6%, а Google – 9.9%.
Бъдещите планове
Предстои и пускането на услугата за стрийминг на игри на Microsoft – xCloud, която е част от плана на компанията да създаде свой собствен "Netflix за игри". Така тя ще влезе в пряка конкуренция с Google, Nvidia, Sony и дори вероятно Amazon в бъдеще. По време на разговор с инвеститорите главният изпълнителен директор Сатя Надела разкри, че xCloud ще бъде публично изпитан по-късно тази година, намеквайки, че скоро няма да видим услугата. Игрите в облака може да се превърнат в своеобразно бойно поле за Microsoft и други технологични компании, а софтуерният лидер вече е стъпка напред пред конкурентите си заради лидерството си в облачните технологии.

Американският технологичен гигант Microsoft отново надмина пазарните очаквания за приходи и печалба през четвъртото тримесечие на финансовата година, съобщава Reuters. Интересното е, че през трите месеца до юни приходите от облачния бизнес за пръв път леко са надминали тези от лицензи за операционната система Windows. Това е показателно за зависимостта на растежа на Microsoft от облачния бизнес. Тези новини изпратиха книжата на компанията до исторически връх.
1 коментар
Стига сте представяли Cloud-a като Bussines-to-client услуга. Приходите от облаците са предимно от бизнес клиенти. Изобщо няма значение дали клиентите си бухат снимките в машината или на облака. Важно е къде си плащат фирмите изчислителните услуги.