Продължителният спад на цените на газа в Европа освен, че е в ущърб на енергийните компании и е благоприятен за купувачите, може да се засили заради ниското търсене на суровината през лятото, съобщава Reuters. В допълнение с нарастващото глобално предлагане това може да доведе и до запълване на капацитета на газовите хранилища.
Последствията
Цените на природния газ във Великобритания и Холандия, които са своеобразен показател за продажбите на газ в цяла Европа, са се свили наполовина от миналия септември. Те достигнаха десетгодишни дъна през юни заради по-големите доставки от Русия и САЩ. Цените на газа са склонни да падат през лятото, но тази година намалението е нехарактерно, тъй като започна още през зимните месеци, когато традиционно цените се повишават, и беше съпроводено от нарастване на запасите.
Загрижеността относно възможността европейските газови хранилища да запълнят капацитета си до края на лятото се засилва, а това ще изпрати цените на суровината още по-надолу. Местата за съхранение в някои ключови центрове в Холандия и Австрия вече са запълнени на над 95%, показват данните на Refinitiv. "Не очакваме голямо възстановяване на цената през третото тримесечие на тази година, тъй като складовите наличности ще продължат да се запълват - действително цените могат да спаднат отново в края на лятото", коментира анализаторът в HSBC Ким Фустие.
В четвъртък цени на газа във Великобритания и Холандия скочиха, както направиха и в началото на юли, отчасти защото пазарът се подготвя за новия месец и началото на планираната поддръжка. Въпреки че доставките ще бъдат намалени през август заради планираните прекъсвания, опасенията, че съкращенията няма да компенсират ниското търсене през лятото и старта на два нови американски терминала за износ на втечнен природен газ остават.
Нови играчи
Дългоочакваното стартиране на американските терминали за износ на втечнен природен газ и руското съоръжение на полуостров Ямал засилиха доставките в Европа. Появиха се и нови газопроводи на "Газпром", тъй като руският газов монополист защитава своя пазарен дял от конкуренти като Норвегия, която доставя близо 25% от газа на ЕС.
Въпреки че гъвкавият, либерализиран пазар на Европа успява да поеме потоците, това предизвика хаос в световната динамика на цените. Продаденият втечнен природен газ на азиатски клиенти на пазара е намалял наполовина, а американският втечнен природен газ, купен при дългосрочни договори и продаден в Европа, едва компенсира транспортните разходи. "Ако Норвегия и Русия намалят нивото на износа си, това може да стабилизира пазара", коментира човек, запознат с въпроса.
Продължителните месеци на ниски цени на газа навредиха на някои доставчици на газ като британската Centrica, която отчете близо 50% спад на оперативната печалба за първата половина на 2019 г. и изпрати стойността на акциите си до 21-годишно дъно. Компанията, която е собственик на най-големия енергиен доставчик в Обединеното кралство, British Gas, обеща допълнително намаляване на разходите, като посочи ниските цени на газа като една от причините за това решение.
Във Великобритания, където газът възлиза на близо 30% от потреблението на енергия в сравнение с 22% от Европейския съюз, потребителите няма да почувстват веднага ефекта от ниските цените на суровината на едро. Британският регулатор на енергийния пазар Ofgem наложи ценови ограничения през миналата година и се очаква да я преразгледа в рамките на седмица, казаха източници на Reuters. Но пазарните експерти очакват намалението да достигне 70-80 паунда годишно за 11 млн. домакинства по стандартната променлива тарифа, което е приблизително 6% намаление. Новата максимална цена ще влезе в сила през октомври и ще обхване зимните месеци.
Продължителният спад на цените на газа в Европа освен, че е в ущърб на енергийните компании и е благоприятен за купувачите, може да се засили заради ниското търсене на суровината през лятото, съобщава Reuters. В допълнение с нарастващото глобално предлагане това може да доведе и до запълване на капацитета на газовите хранилища.
6 коментара
Това е една добра новина за нас.
И много лоша за Москалската сатрапия!
"...коментира човек, запознат с въпроса..."
Е те това е цялата експертиза на Капитал по всякакви теми: трябва да вЕрваме на някакъв неназован "човек, запознат с въпроса..."
Упорствам да смятам, че когато се пише по икономически теми трябва да има цифри: цени, добиви, перспективи. Горе няма една-единствена цифра. Нещо като народната песен "Излел Дельо за газ"...
Да попитам преразказвачката на видимо непознатата й материя:
Какви са котировките на СПГ в Азия?
Какви са котировките на СПГ в ЕС?
Какви са договорите на Китай за американски шистов СПГ? Цени? Количества?
Какъв е икономическият интерес на ЕС да купува американски шистов СПГ?
Какви са котировките на тръбопроводния газ в ЕС?
Колко струва "отвтечняването" на тон СПГ? И каква му става цената?
Норвежките находища в Северно море се изчерпват. Какъв е очакваният добив за 2020?
Полша продължава ли да смята да строи газопровод от Норвегия?
На каква цена Англия купувая руски газ?
А колко газ купува?
Много въпроси, няма отговори. Просто торба букви, Пламена.
Ха ха! Излел е Капитал за газ
Сорос е виновен че газа пада. Затуй в туия минималната зпалата е 230 лева пък вий простите българи ще плащате по евтино парно.
Точно при ниски цени на газа е времето един новоизбран кмет на София да реформира поне малко Топлофикация. Гарнирано с рефинансиране на дълговете това може да оздрави дружеството дългосрочно.
Това ще е и добър знак за приемането ни в ERM II.
До коментар [#1] от "Депутат 241":
Не съм сигурен. Русия си балансира бюджета и сега ползва увеличеното предлагане за да обезмисли американския газов внос.
По същия начин ОПЕК задави растящото производство на нефт в щатите преди време.