

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
- Една трета от 30-те болници с най-много приходи и пациенти са частни.
- През миналата година 24 от големите клиники работят на печалба, докато две години по-рано на загуба беше всяка втора.
- Най-големи приходи има групата "Аджибадем Сити клиник", следвана от "Булфарма" на д-р Михаил Тиков

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
4 коментара
Неолибералните догми за свободен пазар и конкуренция в зсравеопазването сигурно са приложими и в БГ, НО чак след като се изпълни конституционното изискване за всеобщ и равен достъп на всичщи български граждани до здравна грижа.
В Северозапада няма не лекар - фелдшер няма в радиус на 50-70 км. и изоставените там мрат като по времето на хановете. В села няма елементарни аптеки. А се фукаме, че в София, Пловдив и Варна имало десетки ЯМР и прочее чудеса.
Може ли леля Гина от с. Ковачица Ломско да се диагностицира в Токуда? Теоретично - да. Може дори да бъде изпратена на лечение в чужбина...
Плува ли корабче?
Обречени да не стигат до плофесионална грижа са 2/3 от българите.
И някой да вземе да обясни, че дълговете в държавтите, университетските и общинсщите болници идват от ЛИМИТИТЕ, които касата им налага на плащанията. Перфидно е изчислено и на болниците се заплащат пътеки, които са за около половината от капацитета им. Т,е, второто полугодие болниците не получават от касата пари за извършеното лечение на здравноосигурените граждани.
Статутът на държавните болниците като търговски дружества и лимитите на НЗОК са нонсенс. Това не е здравеопазване!
Като чета директорите, разбирам две неща:
а) частните болници искат отмяна на социалния модел и завой към допълнително частно застраховане. Това обрича на изхвърляне от системата на хората с ниски доходи, държавните служители (извън МВР и МНО, които си имат болници), пенсионерите, децата, безработните. Това са сигурно 3/4 от българите.
б) държавните болници искат отпадане на ограниченията за плащане от касата.
Системата работи зле. За да си направя скенер по пътека, трябваше да лежа 5 дена в болница! Оттам на касата са представили за плащане освен скенера и консултации, изследвания, лекарства, болничен престой, храна, ангажиран персонал и т.н.
До коментар [#1] от "D-r D":
Съгласен.
До коментар [#2] от "amidala":
Така е. Интересното е обаче, че оставащите 1/4 от нашенците - потенциални клиенти на частните болници и клиники - явно са напълно достатъчни за съществуването на толкова много частни медицински лечебници. Останалите 3/4 да мрем. Това е положението. Същото и дори в по-голяма степен е валидно и при зъболечението.
Това, че сте съгласен не помага. Видимо е настъпило време да се борим за правата си, защото Борисов ни върна във феодализма.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.