Големите петролни компании се насочват към зелени инвестиции
Вниманието им е привлечено от ново поколение стартъпи с фокус върху производството на чиста енергия


Пламена Кацарова

Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Производството на цимент допринася за близо 7% от произведените от човека емисии на въглероден диоксид. Базираната в Ню Джърси стартираща компания Solidia Technologies се опитва да промени това. Тя създава технология, която намалява потреблението на енергия и вредните емисии по време на производството на цимент. В усилията си да промени една от най-мръсните индустрии Solidia Technologies се обръща за финансова подкрепа към нефтения и газов сектор. Стартъпът си е осигурил финансиране в размер на 20 млн. долара от фонда за рискови инвестиции на британския петролен гигант BP.
"Ние успяхме да решим някой проблеми при производсвото на бетон, но за да се разширим, имаме нужда както от финансови стимул, така и от стратегически насоки – ВР ни помага и с двете", коментира главният изпълнителен директор на Solidia Technologies Том Шулер.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
1 коментар
В целия този дебат има някакви много странни искания:
Като се откажат тези компании от нефтения си бизнес, да не би да си мислите, че няма да се намести нов играч? Ефектът ще е нулев. Нефтения бизнес е печеливш и няма резон да очакваме, че някой ще се откаже доброволно от него.
Да, може компаниите да напредвад бавно. Само че какво са виновни те за начина, по който техния продукт се изразходва? Вината е изцяло в потребителите - заводи, кораби, потребители.
Цялата история е все едно да се винят производителите на банани за контузиите, причинени от обелките им.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.