Излизането на Saudi Aramco на борсата може да се отложи заради атаката с дронове

Експертите поставят под въпрос сигурността на активите на компанията и доверието на бъдещите акционери

Сателитна снимка показва щетите върху петролните и газови съоръжения на Saudi Aramco в полето Abqaiq
Сателитна снимка показва щетите върху петролните и газови съоръжения на Saudi Aramco в полето Abqaiq
Сателитна снимка показва щетите върху петролните и газови съоръжения на Saudi Aramco в полето Abqaiq    ©  Reuters
Сателитна снимка показва щетите върху петролните и газови съоръжения на Saudi Aramco в полето Abqaiq    ©  Reuters
Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Рияд досега не е представил график за възстановяване на целия производствен капацитет на Aramco, което е основен фактор за посоката на цените на петрола в момента.

Атаката, която унищожи половината производствен капацитет на Саудитска Арабия, хвърли сянка върху държавния петролен гигант Saudi Aramco и дългоочакваното му първоначално публично предлагане (IPO), смятано за най-голямото в историята. Изпълнителният директор на компанията Амин Насър каза миналата седмица, че компанията ще бъде регистрирана на борсата в Рияд "много скоро", като банкери от J.P. Morgan, Goldman Sachs, Credit Suisse и Citigroup се срещнаха в Дубай, за да започнат работа по IPO-то. Сега обаче ситуацията може да се промени.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

2 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    antipa avatar :-|
    D-r D

    Моля ви, г-н Кирчев! Abqaiq не е никакво поле, както пишете под сателитната, а е най-голямата в света петролна рафинерия. Петролното поле, станало също обект на атака, се нарича Khurais и също е колосално, но пораженията му са на друга снимка Различни неща са, все пак...

    Пък и някой трябва да обясни на уважаемата публика защо няколко дрона могат да парализират саудитския петролен износ за неопределено време.

    Ще помогна: функцията на рафинерията Abqaiq е да уеднаквява параметрите на различните видове нефт, постъпващи там от разни петролни полета в района и да ги довежда до единен стандарт. И износът на СА падна с 5,7 млн. барела на ден, защото такъв е капацитетът на рафинерията, а работата й е преустановена изцяло. Вероятно задълго.

    Аз пък очаквах най-сетне анализ, защото това, което се случва в момента в СА може да се обясни. С Ефекта на пеперудата или с теорията на хаоса - който каквото си избере.

    Хайде да мислим!

    1. Кой има интерес от рухването на саудитския износ и скока в цените?

    а) Износителите. В топ 3 сега са: САЩ, които от м.г. са №1 в експорта на нефт с почти 11 млн.барела дневно. Следват Ирак (чийто петрол поголовно е изкупуван още от иракската война от американски компании) - 8,3, Русия - 5,2. Саудитска сега падна на около 5 млн барела дневно.
    б) Хуситите. Та са напипали слабото място на изконния си враг и ще продължават да бият по него също толкова упорито, колкото упорито саудитските самолети избиват жените и децата им в Йемен. И изобщо не им пука как това ще се отрази на световната икономика. Просто забиват ръждивия си нож в сърцето на Саудитска и натискат.

    2 Защо Saudi Aramco никога няма да осъществи лелеяното от Запада ІРО?

    а) Липсва реален интерес от страна на властващия в СА клан ал Салман. Визия 2030 на МБС бе просто красив документ, който да поддържа надеждите на Запада, че може да стане ортак на ал Салманите.

    б) Единственият реален кандидат за голям миноритарен дял в Saudi Aramco беше Китай. Но през дабечната 2018 г. Нещо се случи тогава и Пекин загуби интерес към сделката. Онзи ден четох, че Пекин и Техеран са стигнали до договор за намерения Китай в следващите 10 г. да инвестира равностойността на 280 млрд долара (защото Китай и Иран не работят с долари) в нефтодобива и петролната инфраструктура на Иран, като в замяна ще купува оттам петрол с отстъпки до 32%!!

    От няколко месеца Китай тихичко трупа в митнически складове милиони барела ирански петрол, без да обръща внимание на американската забрана. Всъщност и Вашингтон безпомощно се прави, че не вижда.

    Китай май се отърва невредим от петролния капан. Да видим как ще се доразлее саудитското петролно цунами.

    СА, колкото и да е стряскащо консервативна, ба-а-авно се променя. И индикацията не в това, че жените там вече могат да шофират сами и да ходят на кино, а чисто исторически: СА вече не иска да води (и плаща) войни с традиционните си противници!!

    А това с дроновете си бе чиста проба повод за война.
    За трета петролна война в Залива за 30 години.
    Първата започна през 1991 г. срещу Ирак след окупацията на Кувейт от Саддам, втората - 2003 г. - пак срещу Ирак, след като ген. Пауъл показа в СС на ООН епруветка с брашно или нишесте, което обяви за Саддамови спори на антракс (ако беше така, ген.-ът щеше да е мъртъв още на излизане от залата. Останалите също.)
    Общото на първата и втората войни беше, че ги поиска Саудитска, а САЩ й ги организираха и осъществиха.

    Сега СА изобщо не иска война, макар Тръмп отново да й предлага мощта на Америка. Всъщност вече и САЩ не смеят. Ако смееха досега - ехе-е-е! Затова тоя път търсят някой друг мераклия да дава курбан на аятолласите. Тръмп гледа подканящо към монархиите от Персийския залив, ама нещо не се виждат вдигнати съюзнически ръце...

    Нередност?
  • 2
    antipa avatar :-|
    D-r D

    Не мога да се сдържа да не пейстна учудващо добра аналитика по темата в непопулярен канадски вестник.
    Четенето си струва.
    https://www.theglobeandmail.com/opinion/editorials/article-with-the-drone-attacks-on-saudi-arabia-the-mideast-cold-war-just-got/

    Нередност?
Нов коментар