Листванията на Уолстрийт вече плашат инвеститорите
Провалът на IPO-то на WeWork показа докъде се простират "страничните" ефекти от политиката на евтино и безгранично финансиране


Цветослав Цачев

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Провалът на публичното предлагане на WeWork влезе във финансовите новини като екзотичен пример за лошо корпоративно управление. В действителност тази компания ни показва докъде се простират "страничните" ефекти от политиката на евтино и безгранично финансиране, за което централните банки имат значителен принос. Но не само това е притеснително. Публичните предлагания на компании за десетки милиарди долари срещат трудности, които са характерни за пазар, преминал върха си. Повечето излизат на борсата в период, когато имат нужда от значително финансиране за дейността си и все още са далеч от способността да правят печалба. Те са добра сделка за фондовете с рисков капитал, защото увеличават многократно инвестициите им и се възползват от позитивните настроения на инвеститорите на пика на пазара. Статистиката за представянето на големите публични предлагания обаче не е толкова позитивна за купувачите на акции.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
2 коментара
Ами инвеститорите сами са си виновни. Не може загубите на една компания да са два пъти колкото приходите, а ти да инвестираш в нея. Та това значи, че за всеки лев приходи има три лева разходи!
Какво има толкова атрактивно в Снап, WeWork, Uber?! Нито са новия гугъл, нито имат визионери в ръководството като Епъл. Просто добри идеи, изродени от евтината пара. Като се свършат парите фалират и се пие студена вода.
Листванията се превърнаха в изопачена форма на осребряване на инвестициите на ранните инвеститори вместо начин компаниите да търсят финансиране. Вижте само каква част от набраните средства отиват за излизащите от компаниите инвеститори.
Иначе причината наистина са евтините пари. Когато един ресурс стане толкова евтин и достъпен, историята показва, че започва неговото пилеене - в този случай като се финансират нежизнеспособни бизнес начинания.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.