// K2: Бизнесът / Компании
Ново Eleven на борсата
Първият рисков фонд на Eleven се готви да излезе на фондовата борса с увеличение на капитала за 4 млн. лв.
- Първият рисков фонд на Eleven се готви да излезе на фондовата борса с увеличение на капитала за 4 млн. лв.
- Като част от операцията вече е изкупен портфейлът на Европейския инвестиционен фонд, с който бяха партньори.
- Планът е средствата да бъдат вложени във вече финансирани от фонда компании, а приходите да идват от продажба на дялове и дивиденти.
Инфографика |
Как се стигна дотук
През 2013 г. стартъп екосистемата в България вече прохожда и започват да се роят компании с идеи. Сериозният тласък идва от Европейския инвестиционен фонд (ЕИФ), който по програма JEREMIE финансира няколко различни фонда, сред които беше и този на Eleven, получил 12 млн. евро. Целта беше те да действат като акселератори - да идентифицират перспективни стартиращи компании и да им помагат с капитал и ноу-хау, срещу което придобиваха миноритарни дялове. Партньори в Eleven по това време са Даниел Томов, Ивайло Симов и Дилян Димитров. През 2017 г. фонда напусна Дилян Димитров, а в него влезе съоснователят на софтуерната компания "Телерик" и "Телерик академия" Васил Терзиев, който преди това дълги години подкрепяше самостоятелно различни млади бизнеси. В общо десет инвестиционни прозореца Eleven вложиха тези 12 млн. евро в над 115 стартъпа от България и Югоизточна Европа. Конкретните проекти са с различни параметри, така че срещу парите беше изграден портфейл от миноритарни дялове между 5% и 25% в компаниите. Техен собственик ставаше Eleven Fund Cooperatief с основен акционер "Джереми България", управлявано от ЕИФ.
След учредяване на дружеството се преминава и към частно увеличение на капитала и така в него влизат нови инвеститори, които влагат около 9.6 млн. лв. Така в момента компанията няма мажоритарен собственик, а капиталът е разпределен между 10 юридически и 13 физически лица, показва акционерната книга в Търговския регистър. С най-голям общ миноритарен дял реално са съоснователите на "Телерик", като единият от тях, Христо Косев, участва самостоятелно с почти 9% (виж графиката). В акционерната структура са предимно имена от IT сектора, но там е и компания на мениджъра на Григор Димитров - Георги Стоименов, "Сикс уан", която е с дял 2.7%.
Сделката с изкупуване на дяловете от ЕИФ е станала през юли тази година и оттогава "Илевън кепитъл" е собственик на портфейла, в който има около 70 - 80 компании, предимно от технологичния сектор. Сред компаниите в първото портфолио на Eleven, които продължават успешно да развиват бизнесите си, са Kanbanize, Enhancv, Sensika Technologies, Content Insights и Coursedot. Те са получили финансиране между 2012 и 2015 г., като размерът варира между 200 хил. лв. до над 400 хил. лв. Eleven вече има и два пълни екзита от компаниите Happy Heroes и Tickey Mobile, както и няколко частични общо за 400 хил. евро.
Защо борсата
Сега плановете на ръководството и акционерите на новата компания са да я листнат на борсата. Търсената сума е до 4 млн. лв. с увеличение на капитала, като те ще бъдат вложени в компании от портфейла. Надеждите са качването на БФБ да стане през първото или най-късно през второто тримесечие на 2020 г.
"Листването на фонда ще даде повече ликвидност за акционерите и ще даде повече време на компаниите да се развиват", посочва част от причините Даниел Томов. При много фондове например има инвеститорски натиск за по-бърз изход от направените инвестиции, за да осребрят своите вложения. Това обаче може да стане преждевременно и да се продаде дял не в най-подходящия момент, което пък може да създаде и трус в подпомогнатата компания. "Това, което се получава, е, че фондовете са принудени да действат под натиск и невинаги могат да реализират целия потенциал на компаниите поради времевото ограничение и натиска на инвеститорите", казва членът на съвета на директорите Валери Петров.
Новото дружество "Илевън кепитъл" е със срок по устав от 7 години, което според създателите му ще даде достатъчно време за развитие на компаниите в него. След години, когато бъдат продадени дяловете във всичко компании от портфейла, то ще бъде закрито.
"Капиталовите пазари дават достъп до съвсем друг тип ресурс – дребни инвеститори, пенсионни и взаимни фондове, които традиционно рядко инвестират в тези компании", допълва аргументите за борсата и Ивайло Симов. В новото дружество вече дял има един взаимен фонд - "Адванс инвест", който се управлява от групата на "Карол". От компанията казват, че са имали предварителни разговори с институционални инвеститори, планират и роудшоу на емисията.
Листването на борсата ще отвори компанията и за нови акционери – всеки може да купи ценни книжа през БФБ - София, и така да стане част от стартъп екосистемата. Влагането на пари в цял портфейл създава и диверсификация - дори някой дребен инвеститор да има възможност да вложи пари в отделна начинаеща компания, това е рисковано, тъй като освен потенциал там има и много варианти за провал. Старите акционери пък ще получат възможност да продават своите акции. Мениджърите на компанията казват, че са избрали българската борса, тъй като ресурсът, който се търси, не е голям и няма да е икономически оправдано излизане на пазарите в чужбина.
Фокус в 30 компании
Ако предлагането и увеличението на капитала е успешно, набраните средства ще се инвестират в някои от настоящите компании, но не всичките. Освен това от компанията не планират инвестиции в нови, както и други форми на финансиране като привлечен капитал. "Фокусът в портфейла ще е около 30 компании, за които смятаме, че имат потенциал за възвръщаемост. Реално придобихме портфейл от 70-80 компании, но по-скоро другите ще бъдат разпродадени", коментира Ивайло Симов.
Тъй като "Илевън кепитъл" държи под 25% в дружествата, той няма как да консолидира приходите им. Такива ще се реализират, когато се продаде дял в някоя от компаниите или от дивидент. Очаква се първите екзити да се случат през следващата година, като компанията планира 90% от печалбата да се разпределя между акционерите. Затова и публичният статут ще е интересен, тъй като ще хвърли още светлина върху процесите в стартъп екосистемата.
Моделът на Eleven 2.0 В началото на 2018 г. екип от общо шестима души, постави основите и на втория фонд Eleven. С портфейл от 6 млн. евро, набрани изцяло от частни инвеститори, фондът се фокусира върху стартиращи компании, които използват технологии за внедряването на подобрения в различни индустрии. Eleven 2.0 промени модела си и вместо да подпомага стартъпите в строго определени рундове, инвестира според индивидуалните нужди на всеки бизнес. Така срещу 10-12% дял от компаниите фондът инвестира от 100 хил. евро до над 200 хил. евро. Към момента Eleven 2.0 е подпомогнал 13 компании с общо малко над 2 млн. евро. Инвестиционният период на фонда продължава още 3-4 години. |
Капитал #47
Текстът е част от новия брой на седмичния Капитал (22 - 28 ноември). В броя ще прочетете още:
- Горе ръцете, долу демокрацията
- Болничните: Всички лъжат, проблемът си стои
- Ново Eleven на борсата
Още по темата
Годината е рекордна за взаимните фондове, като те са сред малкото инвестиции, които бият инфлацията, макар да има и доста на загуба
6 дек 2019Никола Янков: "Човек може да бъде филантроп и да печели пари"
Управляващият съдружник на "Експат Капитал" представя инвестиционния фонд "Експат Глобално Изкуство" и неговата мисия
от Дневник,25 ное 2019Тихият растеж на финансовите технологии
Секторът вече допринася за 0.5% от националната икономика
20 сеп 2019Карта на стартъпите при имотите
Първият Proptech&Contech доклад за България описва 22 дигитални решения
16 авг 2019Eleven и "Софарма Трейдинг" търсят иновативни компании в health tech сектора
Фондът и фармацевтичната компания пускат съвместната стартъп програма SOinventure
2 май 2019Съоснователят на Enhancv и победител в Next Generation 2018 Волен Вълков пред "Капитал"
29 юни 2018
Светлин Якимов, маркетинг мениджър на "Регнум Банско апарт хотел и СПА"
6 дек 2019, 212 прочитания

Осем компании получиха отличия в конкурса, който се организира за 15-а поредна година
5 дек 2019, 2169 прочитания
5 дек 2019, 2370 прочитания
5 дек 2019, 2287 прочитания
5 дек 2019, 2169 прочитания
5 дек 2019, 1983 прочитания
5 дек 2019, 1971 прочитания
Медийните гиганти се борят за вниманието на зрителите. Битката ще бъде кървава