Най-рентабилните динамични компании: Все още силно печеливши
Нормата на печалба на растящите малки и средни предприятия продължава да се увеличава, но вече се забелязват признаци на забавяне
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Рентабилността на най-динамично развиващите се малки и средни компании в страната бележи нов рекорд през 2018 г. След отчетения през 2017 г. исторически пик от 45.04% през изминалата година средната норма на печалба на най-добре представящите се по показателя достига 46.93%, показват данните от класацията "Гепард". С други думи - за всеки лев приходи тази група от динамично растящи дружества е реализирала печалба от 46.93 стотинки.
Постижението не е изненадващо - макар и да изостана малко от предварителните прогнози, българската икономика успя да запази темпа си на растеж от над 3%, движена от увеличаващите се инвестиции и потребление. Добрата среда подпомогна печалбите и на едрия бизнес - топ 50 на най-рентабилните големи компании в страната, подредени в класацията "Капитал 100" също отчетоха рекорден за последните 10 години резултат по показателя - 25.11%. За поредна година обаче гепардите бележат около два пъти по-силно постижение, което показва, че и през 2018 г. по-малките мащаби са допринесли за по-динамичния растеж.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
1 коментар
Тази класация е абсурдна. Рентабилността при повечето от тези компании се движи от продажби на активи, получени дивиденти от дъщерни дружества или други еднократни или неприсъщи за оперативната дейност приходи. Всички тези елементи трябва да се нормализират за да се стигне до реалната рентабилност от оперативна дейност. Този повърхностен анализ е правен, за да се публикува статията, а не за довеждане до някакъв смислен извод по отношение на рентабилността и добавената стойност.
Нужни са повече усилия.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.